Teeling Brabazon Bottling Series No:1

Yazan: theviski
505 görüntüleme
Viski: Teeling Brabazon Bottling Series No:1
Alkol Oranı: %49,5
Damıtım Evi: Teeling
Şişeleyici: Teeling
Köken: İrlanda
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

Teeling Damıtımevi, 2015 yılında faaliyetine başlayan çok genç bir damıtımevi. Bununla birlikte Dublin’de 125 yıl sonra kurulan ilk damıtımevi olma özelliğine sahip. Tabi Teeling’in çok kısa sürede, viski dünyasında önemli bir yer edinmesi geçmişten gelen deneyimine dayanıyor. Teeling ailesine ait ilk damıtımevini 1782 yılında Walter Teeling kurmuştur. Daha sonrasında bu damıtımevi William Jameson’a ait olan komşusu Marrowbone Lane Damıtımevine satılmış ve daha sonrasında ekonomik koşullardan dolayı 1923 yılında kapanmıştır. Walter Teeling’in torunlarından John Teeling ise 1985 yılında devlete ait bir fabrikayı satın alarak dört yıl sonra Cooley damıtımevini faaliyete geçirmiştir. John Teeling’in oğulları Jack ve Stephan Cooley Damıtımevini, 2011 yılında 95 milyon dolar bedel karşılığı Beam International firmasına satıyor. Ancak yapılan satış anlaşmasında ellerindeki yıllanmış 16,000 fıçının ailede kalması şartı konularak bu fıçıları kendilerine saklamışlardır. Daha sonra bu fıçılar Teeling Damıtımevinin açılışında ilk şişelemeler için kullanılmıştır. Bugün satışta olan bazı Teeling ekspresyonları, Cooley damıtımevinde üretilen viskilerden elde edilmektedir.

Teeling de diğer damıtımevleri gibi klasik İrlanda viski üretim metodlarını uygulayarak, hem maltlanmış hem maltlanmamış arpa kullanmakta ve içkilerini 3 kere distile etmektedir. Damıtma işlemi için pot still imbikleri kullanmaktadırlar.

Teeling Brabazon Bottling, Teeling ailesinin eskiden sahibi olduğu Cooley damıtımevinden gelen tek malt viskilerden şişelenmektedir. Brabazon serisi farklı numaralandırmalarla sadece bir sefer çıkmaktadır. Brabazon Serisinin şu anki mevcut üç üyesinden birincisi olan No:1 2017 yılında 12500 şişe olarak piyasaya sürülen bir ekspresyon. Şeri fıçılarda olgunlaştırıldıktan sonra %49,5 alkol oranıyla şişelenen viski soğuk filtrasyon uygulanmadan ortaya çıkmış bir eksrpresyon.

Tadım Notları

Burun

Limon, sirke, karamel, koyu meyve ve baharat kokuları.

Skor: 62

Damak

Karamel, narenciye, baharat, karanfil, koyu meyve ve odunsu tatlar.

Skor: 65

Bitiş

Kısa bir bitiş. Narenciye, meşe ve vanilya aromaları.

Skor: 63

Genel

Teeling Brabazon Series 01 sahip olduğu aromaları burunda, damakta ve bitişte zayıf bir şekilde bize sunuyor. Açıkçası içimi çokta keyif vermeyen bir ekspresyon olarak aklımdaki yerini aldı. Brabazon serisini denemek isteyenler No:1 bulamazlarsa çokta üzülümesinler.

Skor: 73

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et