Teeling Small Batch Rum Cask Finish

Yazan: theviski
858 görüntüleme
Viski: Teeling Small Batch Rum Cask Finish
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: Teeling
Şişeleyici: Teeling
Köken: İrlanda
Tip: Harman Viski
Yaş: NAS

Teeling Damıtımevi, 2015 yılında faaliyetine başlayan çok genç bir damıtımevi. Bununla birlikte Dublin’de 125 yıl sonra kurulan ilk damıtımevi olma özelliğine sahip. Tabi Teeling’in çok kısa sürede, viski dünyasında önemli bir yer edinmesi geçmişten gelen deneyimine dayanıyor. Teeling ailesine ait ilk damıtımevini 1782 yılında Walter Teeling kurmuştur. Daha sonrasında bu damıtımevi William Jameson’a ait olan komşusu Marrowbone Lane Damıtımevine satılmış ve daha sonrasında ekonomik koşullardan dolayı 1923 yılında kapanmıştır. Walter Teeling’in torunlarından John Teeling ise 1985 yılında devlete ait bir fabrikayı satın alarak dört yıl sonra Cooley damıtımevini faaliyete geçirmiştir. John Teeling’in oğulları Jack ve Stephan Cooley Damıtımevini, 2011 yılında 95 milyon dolar bedel karşılığı Beam International firmasına satıyor. Ancak yapılan satış anlaşmasında ellerindeki yıllanmış 16,000 fıçının ailede kalması şartı konularak bu fıçıları kendilerine saklamışlardır. Daha sonra bu fıçılar Teeling Damıtımevinin açılışında ilk şişelemeler için kullanılmıştır. Bugün satışta olan bazı Teeling ekspresyonları, Cooley damıtımevinde üretilen viskilerden elde edilmektedir.

Teeling de diğer damıtımevleri gibi klasik İrlanda viski üretim metodlarını uygulayarak, hem maltlanmış hem maltlanmamış arpa kullanmakta ve içkilerini 3 kere distile etmektedir. Damıtma işlemi için pot still imbikleri kullanmaktadırlar.

Teeling Small Batch, malt ve tahıl viskilerinin harmanlanarak 6 yıl kadar eski burbon fıçılarda olgunlaştırılması ve 6 ay süreyle rom fıçılarında bitiş verilmesi ile elde ediliyor. Soğuk filtrasyon uygulanmadan, %46 alkol derecesiyle şişelenen ekspresyonun şişe etiketinde üretim tarihi ve John Teeling imzası bulunuyor. Sahip olduğu klasik İrlanda karakterinin yanısıra, bitiş verildiği rom fıçısının karakterini de yansıtan Small Batch, son dönemde İrlanda viskilerinin heyecan verici yükselişinde öncülük eden ekspresyonlardan biri olmayı başarmıştır.

Tadım Notları

Burun

Çiğ alkol, şeker kamışı, uhu, baharat, bitter, vanilya, kuru yemiş ve narenciye kokuları.

Skor: 81

Damak

Meyve, baharat, limon, çikolata, elma , kuru yemiş ve kuru üzüm tatları.

Skor: 83

Bitiş

Orta bir bitiş. Vanilya, kuru yemiş, baharat ve kur meyve tatları.

Skor: 76

Genel

Teeling Small Batch kendisini ikinci kez tadıldığında sevdiren viskilerden birisi. Genelde İrlanda viskilerinde bu özellik ortaya çıkıyor. Keyifli ve tatminkar bir viski ancak bitişi keşke biraz daha uzun olsaydı demeden edemeyeceğim.

Skor: 80

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et