Teeling Brabazon Bottling Series No:2

Yazan: theviski
656 görüntüleme
Viski: Teeling Brabazon Bottling Series No:2
Alkol Oranı: %49,5
Damıtım Evi: Teeling
Şişeleyici: Teeling
Köken: İrlanda
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

Teeling Damıtımevi, 2015 yılında faaliyetine başlayan çok genç bir damıtımevi. Bununla birlikte Dublin’de 125 yıl sonra kurulan ilk damıtımevi olma özelliğine sahip. Tabi Teeling’in çok kısa sürede, viski dünyasında önemli bir yer edinmesi geçmişten gelen deneyimine dayanıyor. Teeling ailesine ait ilk damıtımevini 1782 yılında Walter Teeling kurmuştur. Daha sonrasında bu damıtımevi William Jameson’a ait olan komşusu Marrowbone Lane Damıtımevine satılmış ve daha sonrasında ekonomik koşullardan dolayı 1923 yılında kapanmıştır. Walter Teeling’in torunlarından John Teeling ise 1985 yılında devlete ait bir fabrikayı satın alarak dört yıl sonra Cooley damıtımevini faaliyete geçirmiştir. John Teeling’in oğulları Jack ve Stephan Cooley Damıtımevini, 2011 yılında 95 milyon dolar bedel karşılığı Beam International firmasına satıyor. Ancak yapılan satış anlaşmasında ellerindeki yıllanmış 16,000 fıçının ailede kalması şartı konularak bu fıçıları kendilerine saklamışlardır. Daha sonra bu fıçılar Teeling Damıtımevinin açılışında ilk şişelemeler için kullanılmıştır. Bugün satışta olan bazı Teeling ekspresyonları, Cooley damıtımevinde üretilen viskilerden elde edilmektedir.

Teeling de diğer damıtımevleri gibi klasik İrlanda viski üretim metodlarını uygulayarak, hem maltlanmış hem maltlanmamış arpa kullanmakta ve içkilerini 3 kere distile etmektedir. Damıtma işlemi için pot still imbikleri kullanmaktadırlar.

Teeling Brabazon Bottling, Teeling ailesinin eskiden sahibi olduğu Cooley damıtımevinden gelen tek malt viskilerden şişelenmektedir. Brabazon serisi farklı numaralandırmalarla sadece bir sefer çıkmaktadır. Her verilen numarada farklı fıçılamalar denenen Brabazon serisinin 2 numaralı ekspresyonu olan Teeling Brabazon Bottling Series 2’de olgunlaştırmada sadece Porto şarap fıçıları kullanılmıştır. İki parti halinde piyasaya sunulan Series 2, %49.5 ve %46 alkol oranlarıyla olmak üzere iki farklı şişelemeye sahip olup, diğer Teeling’lerde olduğu gibi renklendirici karamel içermemekte ve soğuk filtrasyon uygulanmamaktadır.

Tadım Notları

Burun

Marzipan, karamel, uhu, koyu meyve, kavun, marmelat, elma, bal, kestane, tarçın ve odunsu kokular.

Skor: 78

Damak

Koyu meyve, kiraz, karamel, elma, baharat, kayısı, kuru meyve, kuru yemiş, bitter çikolata ve esmer şeker tatları.

Skor: 86

Bitiş

Uzun süreli bir bitiş. Karamel, koyu meyve, nane, tarçın ve esmer şeker aromaları.

Skor: 89

Genel

Teeling Brabazon Bottling Series 02 serinin 1. üyesine göre çok daha keyifli içim snan bir ekspresyon. %49,5 alkol seviyesine göre yumuşak içimli olması ve kadehte dinlendikçe çok daha zengin aromalar sunması güzel bir deneyim yaşatıyor.

Skor: 84

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et