Teeling 18 Renaissance Release 1

Yazan: theviski
393 görüntüleme
Viski: Teeling 18 Renaissance Release 1
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: Teeling
Şişeleyici: Teeling
Köken: İrlanda
Tip: Tek Malt
Yaş: 18

Teeling Damıtımevi, 2015 yılında faaliyetine başlayan çok genç bir damıtımevi. Bununla birlikte Dublin’de 125 yıl sonra kurulan ilk damıtımevi olma özelliğine sahip. Tabi Teeling’in çok kısa sürede, viski dünyasında önemli bir yer edinmesi geçmişten gelen deneyimine dayanıyor. Teeling ailesine ait ilk damıtımevini 1782 yılında Walter Teeling kurmuştur. Daha sonrasında bu damıtımevi William Jameson’a ait olan komşusu Marrowbone Lane Damıtımevine satılmış ve daha sonrasında ekonomik koşullardan dolayı 1923 yılında kapanmıştır. Walter Teeling’in torunlarından John Teeling ise 1985 yılında devlete ait bir fabrikayı satın alarak dört yıl sonra Cooley damıtımevini faaliyete geçirmiştir. John Teeling’in oğulları Jack ve Stephan Cooley Damıtımevini, 2011 yılında 95 milyon dolar bedel karşılığı Beam International firmasına satıyor. Ancak yapılan satış anlaşmasında ellerindeki yıllanmış 16,000 fıçının ailede kalması şartı konularak bu fıçıları kendilerine saklamışlardır. Daha sonra bu fıçılar Teeling Damıtımevinin açılışında ilk şişelemeler için kullanılmıştır. Bugün satışta olan bazı Teeling ekspresyonları, Cooley damıtımevinde üretilen viskilerden elde edilmektedir.

Teeling de diğer damıtımevleri gibi klasik İrlanda viski üretim metodlarını uygulayarak, hem maltlanmış hem maltlanmamış arpa kullanmakta ve içkilerini 3 kere distile etmektedir. Damıtma işlemi için pot still imbikleri kullanmaktadırlar.

Teeling 18 The Renaissance Series 1 damıtımevinin 3 şişelik seriden oluşan serisinin ilk eksresyonudur. Renaissance serisi damıtımevinin ödül canavarı Revival serisini takip eden İrlanda visklerinin Rönesans döenminde olduğunu vurgulamak için çıkarttığı bir seridir. Kullanılmış burbon fıöılarda olgunlaştırılan Teeling 18 The Renaissance Series 1 devamında Madeira fıçılarda bitiş verilmesinin ardından %46 alkol oranıyla şişelenmektedir. Ekspresyon toplamda 9000 adet üretilmiştir.

Tadım Notları

Burun

Viskide çiçeksi koku profiline örnek olabilecek kadar keyifli. Sonrası meyve. Kayısı marmelatı. Havalandıkça daha da güzelleşti Sadece koklamanın bile yeterli olduğu viskilerden.

Skor: 92

Damak

Kuru üzüm, Trabzon hurması. Tatlı ama arka planda hafif ekşimsi meyve tadı. Vişneleri reçel gibi. Balın içine çok az katılmış zencefil havasında bir baharat etkisi.

Skor: 92

Bitiş

Profilini başladığı gibi koruyarak sonlandıran orta uzun bir bitiş.

Skor: 90

Genel

Burun ve damakta en ufak bir çelişki olmayan, hem koklaması hem tadı çok keyifli bir ekspresyon.

Skor: 91

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et