Teeling 12 YO Revival V

Yazan: theviski
571 görüntüleme
Viski: Teeling 12 YO Revival V
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: Teeling
Şişeleyici: Teeling
Köken: İrlanda
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

Teeling Damıtımevi, 2015 yılında faaliyetine başlayan çok genç bir damıtımevi. Bununla birlikte Dublin’de 125 yıl sonra kurulan ilk damıtımevi olma özelliğine sahip. Tabi Teeling’in çok kısa sürede, viski dünyasında önemli bir yer edinmesi geçmişten gelen deneyimine dayanıyor. Teeling ailesine ait ilk damıtımevini 1782 yılında Walter Teeling kurmuştur. Daha sonrasında bu damıtımevi William Jameson’a ait olan komşusu Marrowbone Lane Damıtımevine satılmış ve daha sonrasında ekonomik koşullardan dolayı 1923 yılında kapanmıştır. Walter Teeling’in torunlarından John Teeling ise 1985 yılında devlete ait bir fabrikayı satın alarak dört yıl sonra Cooley damıtımevini faaliyete geçirmiştir. John Teeling’in oğulları Jack ve Stephan Cooley Damıtımevini, 2011 yılında 95 milyon dolar bedel karşılığı Beam International firmasına satıyor. Ancak yapılan satış anlaşmasında ellerindeki yıllanmış 16,000 fıçının ailede kalması şartı konularak bu fıçıları kendilerine saklamışlardır. Daha sonra bu fıçılar Teeling Damıtımevinin açılışında ilk şişelemeler için kullanılmıştır. Bugün satışta olan bazı Teeling ekspresyonları, Cooley damıtımevinde üretilen viskilerden elde edilmektedir.

Teeling de diğer damıtımevleri gibi klasik İrlanda viski üretim metodlarını uygulayarak, hem maltlanmış hem maltlanmamış arpa kullanmakta ve içkilerini 3 kere distile etmektedir. Damıtma işlemi için pot still imbikleri kullanmaktadırlar.

Teeling 12 Revival V (diriliş), İrlanda Cumhuriyeti’nin Başkenti Dublin’de 125 yıl aradan sonra açılan ilk damıtımevi olan Teeling’in açılışı şerefine çıkartılmış bir ekspresyon. “Volume I, II, III, IV ve V” isimleriyle her seferinde 15.000 adetten oluşan partilerle beş kere şişelenerek toplamda sadece 75.000 adet üretilmiştir. Teeling ailesinin eskiden sahibi olduğu Cooley damıtımevinden gelen tek malt viskileri kullanan Revival V olgunlaşma sürecine ex-bourbon fıçılarda başladıktan sonra, brandy ve konyak fıçılarda bitiş verilmekte. %46 alkol oranıyla şişelenen Revival V, diğer Teeling’lerde olduğu gibi renklendirici karamel içermemekte ve soğuk filtrasyon uygulanmamaktadır.

Tadım Notları

Burun

Marzipan, karamel, tropik meyve, ananas, kuru üzüm, yeşil üzüm, koyu meyve, portakal kabuğu, baharat, tarçın ve meyan kokuları.

Skor: 88

Damak

Kuru yemiş, kuru meyve, karamel, koyu meyve, meyan, vanilya, tropik meyve, nane, kestane balı, narenciye, çiçeksi, çimensi ve odunsu tatlar.

Skor: 89

Bitiş

Uzun süreli bir bitiş. Kestane balı, karamel, narenciye, baharat, vanilya, mentol, kuru üzüm ve koyu meyve aromaları.

Skor: 92

Genel

Teeling 12 YO Revival V burunda ve damakta kompleks yapısı, hafif damak kurutan ilk yudumu ve uzun bitişiyle denenmeyi hakeden bir viski. Her yudumda artan lezzetler kadehi bitirdikten sonra boş kadehi tekrar tekrar koklamaya sebep oluyor. Viskiseverlerin kesinlikle denemesi gereken bir ekspresyon.

Skor: 90

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et