Teeling Single Pot Still

Yazan: theviski
1045 görüntüleme
Viski: Teeling Single Pot Still
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: Teeling
Şişeleyici: Teeling
Köken: İrlanda
Tip: Single Pot Still
Yaş: NAS

Teeling Damıtımevi, 2015 yılında faaliyetine başlayan çok genç bir damıtımevi. Bununla birlikte Dublin’de 125 yıl sonra kurulan ilk damıtımevi olma özelliğine sahip. Tabi Teeling’in çok kısa sürede, viski dünyasında önemli bir yer edinmesi geçmişten gelen deneyimine dayanıyor. Teeling ailesine ait ilk damıtımevini 1782 yılında Walter Teeling kurmuştur. Daha sonrasında bu damıtımevi William Jameson’a ait olan komşusu Marrowbone Lane Damıtımevine satılmış ve daha sonrasında ekonomik koşullardan dolayı 1923 yılında kapanmıştır. Walter Teeling’in torunlarından John Teeling ise 1985 yılında devlete ait bir fabrikayı satın alarak dört yıl sonra Cooley damıtımevini faaliyete geçirmiştir. John Teeling’in oğulları Jack ve Stephan Cooley Damıtımevini, 2011 yılında 95 milyon dolar bedel karşılığı Beam International firmasına satıyor. Ancak yapılan satış anlaşmasında ellerindeki yıllanmış 16,000 fıçının ailede kalması şartı konularak bu fıçıları kendilerine saklamışlardır. Daha sonra bu fıçılar Teeling Damıtımevinin açılışında ilk şişelemeler için kullanılmıştır. Bugün satışta olan bazı Teeling ekspresyonları, Cooley damıtımevinde üretilen viskilerden elde edilmektedir.

Teeling de diğer damıtımevleri gibi klasik İrlanda viski üretim metodlarını uygulayarak, hem maltlanmış hem maltlanmamış arpa kullanmakta ve içkilerini 3 kere distile etmektedir. Damıtma işlemi için pot still imbikleri kullanmaktadırlar.

Teeling Single Pot Still, Teeling ve Dublin şehri için önemli bir ekspresyon. Damıtımevi kurulduğu 2015 yılında çıkardığı ekspresyonlarda John Teeling’in 2011 yılında Beam grubuna sattığı Cooley damıtımevinden gelen viskileri kullanmıştı. Yıllar 2018’i gösterdiğindeyse Dublin’de açılan Teeling damıtımevinden ilk çıkan alkoller üç yıllık olgunlaşma sürecini tamamlayarak Teeling Single Pot Still etiketiyle piyasadaki yerini almış oldu. Bu şişelemenin Dublin için önemi ise 50 yıllık bir aradan sonra Dublin şehrinde üretilen ilk viski olması. Geleneksel İrlanda yöntemi olan “pot still” tekniğiyle mayşesinde %50 maltlanmış arpa %50 maltlanmamış arpa kullanılan ekspresyon üç yıllık kısa olgunlaşma sürecini, ilk dolum Amerikan meşe, ex-bourbon ve şeri fıçılarda geçiriyor. %46 alkol oranıyla şişelenen ekspresyon diğer Teeling’lerde olduğu gibi renklendirici karamel içermemekte ve soğuk filtrasyon uygulanmamaktadır.

Tadım Notları

Burun

Vanilya, karamel, karabiber, kuru üzüm, yeşil elma, tereyağlı kurabiye, kavrulmuş muz, narenciye, malt ve sütlü çikolata kokuları.

Skor: 86

Damak

Baharat, elma, kavrulmuş elma, yeşil üzüm, narenciye, misket limon, karabiber, nane, deri, malt ve sütlü çikolata tatları.

Skor: 82

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Vanilya, yeşil üzüm, elma, limon ve tatlı aromalar.

Skor: 82

Genel

Teeling Single Pot Still çok havalandıkça aldığınız keyifi arttıran, yumuşak içimli, kadehte havalandıkça burun ve damakta arkadan gelen notaları daha keyifli ve net bir şekilde aktaran bir ekspreyon. Umarım en kısa sürede ülkemizde temin etme şansımız olur. Single Pot Still viskileri merak edenler ve sevenler için kesinlikle denemesi gereken bir ekspresyon.

Skor: 83

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et