Teeling Single Malt

Yazan: theviski
1106 görüntüleme
Viski: Teeling Single Malt
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: Teeling
Şişeleyici: Teeling
Köken: İrlanda
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

Teeling Damıtımevi, 2015 yılında faaliyetine başlayan çok genç bir damıtımevi. Bununla birlikte Dublin’de 125 yıl sonra kurulan ilk damıtımevi olma özelliğine sahip. Tabi Teeling’in çok kısa sürede, viski dünyasında önemli bir yer edinmesi geçmişten gelen deneyimine dayanıyor. Teeling ailesine ait ilk damıtımevini 1782 yılında Walter Teeling kurmuştur. Daha sonrasında bu damıtımevi William Jameson’a ait olan komşusu Marrowbone Lane Damıtımevine satılmış ve daha sonrasında ekonomik koşullardan dolayı 1923 yılında kapanmıştır. Walter Teeling’in torunlarından John Teeling ise 1985 yılında devlete ait bir fabrikayı satın alarak dört yıl sonra Cooley damıtımevini faaliyete geçirmiştir. John Teeling’in oğulları Jack ve Stephan Cooley Damıtımevini, 2011 yılında 95 milyon dolar bedel karşılığı Beam International firmasına satıyor. Ancak yapılan satış anlaşmasında ellerindeki yıllanmış 16,000 fıçının ailede kalması şartı konularak bu fıçıları kendilerine saklamışlardır. Daha sonra bu fıçılar Teeling Damıtımevinin açılışında ilk şişelemeler için kullanılmıştır. Bugün satışta olan bazı Teeling ekspresyonları, Cooley damıtımevinde üretilen viskilerden elde edilmektedir.

Teeling de diğer damıtımevleri gibi klasik İrlanda viski üretim metodlarını uygulayarak, hem maltlanmış hem maltlanmamış arpa kullanmakta ve içkilerini 3 kere distile etmektedir. Damıtma işlemi için pot still imbikleri kullanmaktadırlar.

Teeling Single Malt arpa maltından elde edilen alkolün 5 farklı fıçıda olgunlaştırılıp bitiş verilmesiyle ortaya çıkan bir ekspresyon. Bu ekspresyonun ortaya çıkmasında kullanılan fıçılar, şeri fıçıları, porto şarap fıçıları, madeira şarap fıçıları, beyaz burgundy şarap fıçıları ve cabarnet sauvıgnon şarap fıçıları. %46 alkol oranı ile ve soğuk filtrasyon uygulanmadan şişelenen Teeling Single Malt 2019 yılında San Francisco World Spirits Competition’da Altın madalya kazanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Karamel, vanilya, meşe, elma, kuru meyve, narenciye, nane, tarçın ve kuru yemiş kokuları.

Skor: 80

Damak

Kuru erik, kuru üzüm, karamel, çikolata, nane, baharat, tarçın ve odunsu tatlar.

Skor: 84

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Baharat, karamel, kuru yemiş , kuru meyve, krema ve odusnu aromlar.

Skor: 81

Genel

Teeling Single Malt yumuşak içimli ve lezzetli bir tek malt viski. Ülkemizde de satışı bulunan ekspresyon gerçekten keyifli anlar geçirmenizi sağlıyor. Kadehte bekledikçe daha güzel kokular açığa çıkaran ekspresyon her yudumda artan keyif sunuyor.

Skor: 82

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et