Jack Daniel’s No 7

Yazan: theviski
4035 görüntüleme
Viski: Jack Daniel’s No 7
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Jack Daniel’s
Şişeleyici: Jack Daniel’s
Köken: Amerika Birleşik Devletleri
Tip: Tennessee
Yaş: NAS

Jack Daniel’s Damıtımevi, Jack Daniel tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nin Tennessee eyaletinde bulunan Lynchburg kasabasında 1875 yılında kurulmuştur. Damıtımevi ekspresyonlarını bourbon olarak değil “Tennessee Viskisi” olarak nitelendirmektedir. Bu durumun sebebi Jack Daniel’s ekspresyonlarının üretim sürecinde bourbonlardan farklı olarak yakılmış akçaağaç odunlarından elde edilen kömürle fitre edilmesidir. Popüler kültürde de önemli bir yer edinen Jack Daniel’s dünyanın en çok satan Amerikan üretimi viski markasıdır. 1956 yılında Brown-Forman tarafından satın alınmıştır. Jack Daniel’s ekspresyonlarının, üretildiği yer olan Lynchburg kasabasında satışı yasaktır.

Old No:7, damıtımevinin ilk, en ünlü ve dünya üzerinde en çok satan ekspresyonudur. Ekspresyona neden No:7 isminin konulduğu konusunda çeşitli söylentiler vardır. Bir fikre göre ekspresyonun üretimi sırasında “sour mash” denemelerinden yedincisini simgeler. Bir başka görüşe göre ise kaybolan ve sonradan bulunan bir fıçının 7 numaralı olmasından ismini alır. Bugüne kadar bu konuda resmi bir açıklama yapılmamıştır. Sır, Jack Daniel ile birlikte mezara gitmiştir. Old No:7, on yıllar boyunca dünyaca ünlü sanatçıların tercihi olmuş, popüler kültürde kendine çok önemli bir yer edinmiştir.

Tadım Notları

Burun

Karamel, vanilya, meşe ve kuru meyve kokuları.

Skor: 68

Damak

İlk yudum ile beraber damağı biraz kurutuyor. Koyu meyve, mısır, vanilya, muz ve çiçeksi tatlar.

Skor: 70

Bitiş

Orta bir bitiş. Karamel, meşe, vanilya ve çiçeksi aromalar.

Skor: 72

Genel

Jack Daniel’s No:7 yi açıkçası sıcak yaz aylarında buz ile veya kokteyllerin içinde tüketmeyi tercih ederim. Sek içimde çok keyif vermesede rahatsız edebilecek bir viskidir demek yanlış olur.

Skor: 70

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et