Jack Daniel’s No:27 Gold

Yazan: theviski
2067 görüntüleme
Viski: Jack Daniel’s No:27 Gold
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Jack Daniel’s
Şişeleyici: Jack Daniel’s
Köken: Amerika Birleşik Devletleri
Tip: Tennessee
Yaş: NAS

Jack Daniel’s Damıtımevi, Jack Daniel tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nin Tennessee eyaletinde bulunan Lynchburg kasabasında 1875 yılında kurulmuştur. Damıtımevi ekspresyonlarını bourbon olarak değil “Tennessee Viskisi” olarak nitelendirmektedir. Bu durumun sebebi Jack Daniel’s ekspresyonlarının üretim sürecinde bourbonlardan farklı olarak yakılmış akçaağaç odunlarından elde edilen kömürle fitre edilmesidir. Popüler kültürde de önemli bir yer edinen Jack Daniel’s dünyanın en çok satan Amerikan üretimi viski markasıdır. 1956 yılında Brown-Forman tarafından satın alınmıştır. Jack Daniel’s ekspresyonlarının, üretildiği yer olan Lynchburg kasabasında satışı yasaktır.

No:27 Gold, damıtımevinin üst düzey ekspresyonlarından biridir. Altın rengi çok şık bir kutu ve şişe üzerinde altın renkli etiketle satışa sunulduğu için “Gold” ibaresini almıştır. No:27 ibaresi ise Old No:7’de olduğu gibi çeşitli söylentilere yol açmamaktadır. 27 rakamı, 7 rakamının önüne 2’nin eklenmesiyle oluşturulmuştur. Bunun nedeni ise Jack Daniel’s ekspresyonlarının üretim sürecinin bu ekspresyon için 2 kez uygulanmasıdır. Ayrıca üretim sürecinin ilk tekrarında kullanılan fıçı meşe, ikinci tekrarında kullanılan fıçı ise akçaağaçtır.

Tadım Notları

Burun

Uhu, vanilya, meşe, karamel muz ve odunsu kokular.

Skor: 66

Damak

Yakıcı ilk yudumun ardından, muz, karamel, meşe, vanilya, baharat ve akçaağaç tatları.

Skor: 70

Bitiş

Orta bir bitiş. Baharat, karamel, vanilya, meşe ve muz aromaları.

Skor: 65

Genel

Açıkçası Akçaağaç fıçılarında bitiş verilerek şişelenen Jack Daniel’s No:27 Gold’u denemeden önce belki akça ağaca olan sempatimden dolayı beklentim çok büyüktü ancak bu beklentiyi tam anlamıyla karşıladığını söyleyemem.

Skor: 67

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et