Ardbeg Wee Beastie 5

Yazan: theviski
1775 görüntüleme
Viski: Ardbeg Wee Beastie 5
Alkol Oranı: %47,4
Damıtım Evi: Ardbeg
Şişeleyici: Ardbeg
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 5

İskoçya’nın Islay adasının faaliyette olan dokuz damıtımevinden biri olan Ardbeg, 1798 yılında üretime başlamış, 1815 yılında ise ticari olarak faaliyete geçmiştir. Damıtımevi 2000 yılına kadar birçok kez el değiştirmiş, kapanmış ve yeniden faaliyetlerine başlamıştır. 2000 yılında damıtımevinin bir daha kapanmamasını sağlamak için “Ardbeg Comitte” kurulmuş ve bu Komite günümüzde 120 binin üzerinde üyeye ulaşmıştır. 2005 yılında Möet Hennessy grubuna katılan Ardbeg, yıllık bir milyon litrelik üretim hacmini yakalamıştır. Damıtımevi, üretim aşamasında kullandığı suyu Loch Uigedail nehrinden almaktadır. 1981 yılına kadar kendi maltını üreten damıtımevi, daha sonra Islay adasındaki Port Ellen kasabasından temin ettiği maltlanmış arpayı kullanmaya başlamıştır.

2020 yıllında piyasaya sunulan Wee Beastie İskoç Galcesinde “küçük canavar” anlamına gelmektedir. 5 yaş ibaresi ile şişelenen Wee Beastie, bu süreyi kullanılmış burbon ve oloroso şeri fıçılarda geçirmektedir. Diğer Ardbeg ekspresyonlarında olduğu gibi soğuk filtrasyon uygulanmadan ve renklendirici karamel kullanılmadan şişelenen Wee Beastie %47,4 alkol oranıyla şişelenmektedir.

Tadım Notları

Burun

Tatlı turba, koyu meyve, tentürdiyot, narenciye, karabiber ve çimensi kokular.

Skor: 85

Damak

Turba, koyu meyve, iyot, kuru yemiş, kuru meyve, baharat ve bitter çikolata tatları.

Skor: 85

Bitiş

Orta Uzunlukta bir bitiş. Kuru yemiş, koyu meyve ve tatlı aromalar.

Skor: 80

Genel

Ardbeg Wee Beastie 5 profillerinde 5yıllık bir viskiymiş gibi davranmayan, tatlı turba notalarını çok hoş bir şekilde aktaran keeyifli içim sunan lezzetli bir ekspresyon. İsli viski severlerin kaçırmaması gerekir. İsli viskilerde tatlılık ve şeri etkilerini seviyorsanız denemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Skor: 83

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et