Ardbeg Uigeadail

Yazan: theviski
1567 görüntüleme
Viski: Ardbeg Uigeadail
Alkol Oranı: %54,2
Damıtım Evi: Ardbeg
Şişeleyici: Ardbeg
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

İskoçya’nın Islay adasının faaliyette olan dokuz damıtımevinden biri olan Ardbeg, 1798 yılında üretime başlamış, 1815 yılında ise ticari olarak faaliyete geçmiştir. Damıtımevi 2000 yılına kadar birçok kez el değiştirmiş, kapanmış ve yeniden faaliyetlerine başlamıştır. 2000 yılında damıtımevinin bir daha kapanmamasını sağlamak için “Ardbeg Comitte” kurulmuş ve bu Komite günümüzde 120 binin üzerinde üyeye ulaşmıştır. 2005 yılında Möet Hennessy grubuna katılan Ardbeg, yıllık bir milyon litrelik üretim hacmini yakalamıştır. Damıtımevi, üretim aşamasında kullandığı suyu Loch Uigedail nehrinden almaktadır. 1981 yılına kadar kendi maltını üreten damıtımevi, daha sonra Islay adasındaki Port Ellen kasabasından temin ettiği maltlanmış arpayı kullanmaya başlamıştır.

Ardbeg’in çekirdek ürün gamında bulunan Uigedail, ismini üretim aşamasında kullanılan suyun çekildiği Uigedail Gölü’nden almaktadır. Uigedail kelime anlamı olarak, “karanlık ve gizemli yer” anlamına gelmektedir. 2009 yılında Jim Murray tarafından yılın viskisi olarak gösterilen ekspresyon, eski bourbon ve şeri fıçılarında olgunlaştırılarak, yıl belirtilmeden, %54,2 alkol derecesiyle fıçı sertliğinde ve soğuk filtrasyon uygulanmadan şişelenmektedir.

Tadım Notları

Burun

Turba, baharat, karabiber ve çimensi kokular. Eser miktarda fark edilebilen sedir ağacı kokusu gerçekten ilgi çekiyor.

Skor: 92

Damak

Narenciye, bal, baharat, karamel, ve turba tatları.

Skor: 90

Bitiş

Uzun bitiş. Narenciye, turba, koyu meyve, kuru yemiş aromaları.

Skor: 90

Genel

Ardbeg Uigeadail yüksek alkol oranına göre yumuşak içimli bir viski. Turba ve diğer tatları hoş ve dengeli bir profil ile bizlere sunuyor. Ülkemizde satışı olan Ardbeg’ler arasında en çok hoşuma giden ekspresyon diyebilirim.

Skor: 91

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et