Ardbeg Scorch – Committee Release 2021

Yazan: theviski
520 görüntüleme
Viski: Ardbeg Scorch – Committee Release 2021
Alkol Oranı: %51,7
Damıtım Evi: Ardbeg
Şişeleyici: Ardbeg
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: YBV

İskoçya’nın Islay adasının faaliyette olan dokuz damıtımevinden biri olan Ardbeg, 1798 yılında üretime başlamış, 1815 yılında ise ticari olarak faaliyete geçmiştir. Damıtımevi 2000 yılına kadar birçok kez el değiştirmiş, kapanmış ve yeniden faaliyetlerine başlamıştır. 2000 yılında damıtımevinin bir daha kapanmamasını sağlamak için “Ardbeg Comitte” kurulmuş ve bu Komite günümüzde 120 binin üzerinde üyeye ulaşmıştır. 2005 yılında Möet Hennessy grubuna katılan Ardbeg, yıllık bir milyon litrelik üretim hacmini yakalamıştır. Damıtımevi, üretim aşamasında kullandığı suyu Loch Uigedail nehrinden almaktadır. 1981 yılına kadar kendi maltını üreten damıtımevi, daha sonra Islay adasındaki Port Ellen kasabasından temin ettiği maltlanmış arpayı kullanmaya başlamıştır.

Damıtımevinin 2021 Ardbeg günü için sınırlı sayıda ürettiği bir ekspresyon olan Ardbeg Scorch – Committee Release 2021, içi yüksek seviyede yakılmış kullanılmış meşe fıçılarda olgunlaştırılmasının ardından soğuk filtrasyon ve renklendirme işlemleri yapılmadan %51,7 alkol oranıyla şişelenmektedir.

Tadım Notları

Burun

Limon kolonyası. Hafiften çemen. Ancak turba her türlü baskın. Diğer notalar geriden geliyor.

Skor: 85

Damak

Turbanın önüne geçmeyen seviyede taze meyve (kan portakalı). Acı badem, karanfil, mentol.

Skor: 84

Bitiş

Ortayı aşan ama uzuna varmayan baharatlı ve isi giderek azalan bir bitiş.

Skor: 83

Genel

Tadına baktığıma memnun olduğum ama elimin Ardbeg core range ürünlerine gitmesini sorgulatmayacak bir profil. Beklediğim Feis Ile etkisini bulamadığmı söyleyebilirim.

Skor: 84

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et