Ardbeg An Oa

Yazan: theviski
1434 görüntüleme
Viski: Ardbeg An Oa
Alkol Oranı: %46.6
Damıtım Evi: Ardbeg
Şişeleyici: Ardbeg
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

İskoçya’nın Islay adasının faaliyette olan dokuz damıtımevinden biri olan Ardbeg, 1798 yılında üretime başlamış, 1815 yılında ise ticari olarak faaliyete geçmiştir. Damıtımevi 2000 yılına kadar birçok kez el değiştirmiş, kapanmış ve yeniden faaliyetlerine başlamıştır. 2000 yılında damıtımevinin bir daha kapanmamasını sağlamak için “Ardbeg Comitte” kurulmuş ve bu Komite günümüzde 120 binin üzerinde üyeye ulaşmıştır. 2005 yılında Möet Hennessy grubuna katılan Ardbeg, yıllık bir milyon litrelik üretim hacmini yakalamıştır. Damıtımevi, üretim aşamasında kullandığı suyu Loch Uigedail nehrinden almaktadır. 1981 yılına kadar kendi maltını üreten damıtımevi, daha sonra Islay adasındaki Port Ellen kasabasından temin ettiği maltlanmış arpayı kullanmaya başlamıştır.

Ardbeg’in çekirdek ürün portföyündeki en yeni ekspresyonu olan An Oa; yeni meşe, Pedro Ximenez ve ex bourbon fıçılarda yıllandırılan viskilerin, Fransız meşesinden yapılma büyük bir tankta evlendirilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Soğuk filtrasyon görmeden, renklendirici karamel kullanılmadan ve %46.6 alkol derecesiyle şişelenen An Oa, ülkemizde de bulunabilen bir ekpresyondur.

Tadım Notları

Burun

Uhu, is, baharat, limon ve narenciye.

Skor: 83

Damak

Çikolata, karamel, anason, narenciye, baharat, is ve odunumsu tatlar.

Skor: 82

Bitiş

Orta – Uzun bitiş. İs, narenciye, malt, karamel ve bitkisel aromalar.

Skor: 79

Genel

Ardbeg An Oa ülkemizde satışta olan serinin benim için en zayıf üyesi diyebilirim. Viskinin içerdiği aromaları alıp biraz daha kuvvetlendirerek geri koysak aslında sıkıntı ortadan kalkıcak gibi duruyor.

Skor: 82

Burun

Çok tatlı, jelibon ve tabii ki is, vanilya, tütün biraz dağınık.

Skor: 83

Damak

Damakta diğer Ardbeg’lere göre biraz silik. Narenciye, baharatlı, meşe, yağlı, beyaz çikolata.

Skor: 82

Bitiş

Orta uzunlukta damakta ön plana çıkmayan fenolik ve isli aromalar kendilerini bitişe saklamış.

Skor: 76

Genel

Ardbeg’ in çekirdek ürün gamına yeni katılan An Oa, benim gözümde içlerinde en zayıfı ama bir Ardbeg ne kadar zayıf olabilir ki? Mutlaka deneyin.

Skor: 81

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et