Ardbeg Drum

Yazan: theviski
586 görüntüleme
Viski: Ardbeg Drum
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: Ardbeg
Şişeleyici: Ardbeg
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: YBV

İskoçya’nın Islay adasının faaliyette olan dokuz damıtımevinden biri olan Ardbeg, 1798 yılında üretime başlamış, 1815 yılında ise ticari olarak faaliyete geçmiştir. Damıtımevi 2000 yılına kadar birçok kez el değiştirmiş, kapanmış ve yeniden faaliyetlerine başlamıştır. 2000 yılında damıtımevinin bir daha kapanmamasını sağlamak için “Ardbeg Comitte” kurulmuş ve bu Komite günümüzde 120 binin üzerinde üyeye ulaşmıştır. 2005 yılında Möet Hennessy grubuna katılan Ardbeg, yıllık bir milyon litrelik üretim hacmini yakalamıştır. Damıtımevi, üretim aşamasında kullandığı suyu Loch Uigedail nehrinden almaktadır. 1981 yılına kadar kendi maltını üreten damıtımevi, daha sonra Islay adasındaki Port Ellen kasabasından temin ettiği maltlanmış arpayı kullanmaya başlamıştır.

Dünya Ardbeg günü 2019 için sınırlı sayıda üretilen ekspresyon, kullanılmış burbon fıçılarda olgunlaştırılmasının ardından, rom fıçılarında bitiş verilmesi, renklendirme ve soğuk filtrasyon işlemleri uygulanmadan %46 alkol oranıyla şişelenerek ortaya çıkan bir ekspresyon olarak International Wine & Spirit Competition 2019’da gümüş madalya kazanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Turba, limon, meşe, vanilya, çam, ananas, muz, zencefil, bitter çikolata, toprak çiçeksi ve çimensi kokular.

Skor: 82

Damak

Baharat, tuba, limon, zencefil, toprak, bitter çikoalta, krema ve vanilya tatları.

Skor: 81

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Kahve, limon, karabiber, tarçın ve kakao aromaları.

Skor: 79

Genel

Ardbeg Drum havalandıkça prfoillerini ortaya koyan ancak ücreti karşılığında biraz aldığınız haz konusunda düşündüren bir ekspresyon. Denenmeli evet ama Ardbeg damıtımevinin çok daha keyifli başka başka eksresyonları var.

Skor: 81

Burun

Narenciyemsi meyve ancak alışıldık Ardbeg Citrus etkisinden farklı bir profil. Turba ile dengeli bir baskınlıkta denebilir.

Skor: 80

Damak

Narenciyenin yine ön planda olduğu ancak bilindik Ardbeg tatlımsılığının olmadığı bir damak. Turba etkisi bir tık geride.

Skor: 84

Bitiş

Orta denebilir ancak bir Ardbeg için kısa bir bitiş.

Skor: 75

Genel

Ardbeg standart ekspresyonlarının üstüne çıkamayan hatta biraz gerisinde olan bir profil. Tatlılığı alınmış bir Ardbeg nasıl olur sorusunun cevabı niteliğinde. Rum fıçılarının yarattığı beklentinin yüksek olması değerlendirmemi olumsuz etkilemiş olabilir ama belki de Ardbeg’e şarap fıçılarının dokunuşunun çıtayı yükseltmesinin de bunda payı olabilir.

Skor: 80

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et