Ardbeg 19 Traigh Bhan Batch #2

Yazan: theviski
1353 görüntüleme
Viski: Ardbeg 19 Traigh Bhan Batch #2
Alkol Oranı: %46,2
Damıtım Evi: Ardbeg
Şişeleyici: Ardbeg
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 19

İskoçya’nın Islay adasının faaliyette olan dokuz damıtımevinden biri olan Ardbeg, 1798 yılında üretime başlamış, 1815 yılında ise ticari olarak faaliyete geçmiştir. Damıtımevi 2000 yılına kadar birçok kez el değiştirmiş, kapanmış ve yeniden faaliyetlerine başlamıştır. 2000 yılında damıtımevinin bir daha kapanmamasını sağlamak için “Ardbeg Comitte” kurulmuş ve bu Komite günümüzde 120 binin üzerinde üyeye ulaşmıştır. 2005 yılında Möet Hennessy grubuna katılan Ardbeg, yıllık bir milyon litrelik üretim hacmini yakalamıştır. Damıtımevi, üretim aşamasında kullandığı suyu Loch Uigedail nehrinden almaktadır. 1981 yılına kadar kendi maltını üreten damıtımevi, daha sonra Islay adasındaki Port Ellen kasabasından temin ettiği maltlanmış arpayı kullanmaya başlamıştır.

Adını şarkı söyleyen kumlar anlamına gelen Traigh Bhan kumsalından alan ekspresyon ilk dolum burbon fıçılarda ve şeri fıçılarda olgunlaştırılan viskilerin evlendirilmesi ile ortaya çıkan bir ekspresyon. %46,2 alkol oranıyle şişelenen ekspresyonda renklendirici karamel ve soğuk filtrasyon işlemi uygulanmamıştır.

Tadım Notları

Burun

Turba, koyu meyve, baharat, karamel, tramisu, kayısı, kahve ve odunsu kokular.

Skor: 89

Damak

Turba, baharat, narenciye, bitter çikolata, koyu meyve, kahve, kuru yemiş ve odunsu tatlar.

Skor: 90

Bitiş

Uzun süreli bir bitiş. Turba, koyu meyve, narenciye, baharat ve odunsu tatlar.

Skor: 89

Genel

Ardbeg 19 Traih Bhain, damıtımevinin karakterlerini net bir şekilde yansıtan ve olgunlaştığı fıçıların karakterlerini bize dengeli bir şekilde sunan bir ekspresyon. Satış fiyatı genellikle biraz yüksek olsada deneyiblediğinizde, pürüssüz ve yağlı damak yapısı ile aklınızda ve damağınızda yer edecek bir ekspresyon.

Skor: 89

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et