Ardbeg Corryvreckan

Yazan: theviski
1597 görüntüleme
Viski: Ardbeg Corryvreckan
Alkol Oranı: %57,1
Damıtım Evi: Ardbeg
Şişeleyici: Ardbeg
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

İskoçya’nın Islay adasının faaliyette olan dokuz damıtımevinden biri olan Ardbeg, 1798 yılında üretime başlamış, 1815 yılında ise ticari olarak faaliyete geçmiştir. Damıtımevi 2000 yılına kadar birçok kez el değiştirmiş, kapanmış ve yeniden faaliyetlerine başlamıştır. 2000 yılında damıtımevinin bir daha kapanmamasını sağlamak için “Ardbeg Comitte” kurulmuş ve bu Komite günümüzde 120 binin üzerinde üyeye ulaşmıştır. 2005 yılında Möet Hennessy grubuna katılan Ardbeg, yıllık bir milyon litrelik üretim hacmini yakalamıştır. Damıtımevi, üretim aşamasında kullandığı suyu Loch Uigedail nehrinden almaktadır. 1981 yılına kadar kendi maltını üreten damıtımevi, daha sonra Islay adasındaki Port Ellen kasabasından temin ettiği maltlanmış arpayı kullanmaya başlamıştır.

Adını dünyanın en büyük ikinci girdabı olan Corryvreckan’den alan ekspresyon, %57,1 alkol oranıyla fıçı sertliğinde şişelenmektedir. Corryvreckan, yaş belirtmeyen sınıfta yer almaktadır.

Tadım Notları

Burun

Turba, bitter çikolata, karabiber, vanilya ve koyu meyve kokuları.

Skor: 84

Damak

Turba, koyu meyve, badem, çiçeksi tatlar, vanilya, kuru yemiş ve anason tatları.

Skor: 87

Bitiş

Uzun bitiş. Turba, koyu meyve, ve narenciye aromaları.

Skor: 86

Genel

Ardbeg Corryvreckan isli viskiler arasında ülkemizde ve dünyada güzel bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Uzun bitişi ve dengeli tatları keyifli bir tecrübe sunuyor. Güzel kış akşamlarında hoş bir ortamda keyifle tüketilebilecek bir viski.

Skor: 86

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et