Ardbeg 8 for Discussion

Yazan: theviski
603 görüntüleme
Viski: Ardbeg 8 for Discussion
Alkol Oranı: %50,8
Damıtım Evi: Ardbeg
Şişeleyici: Ardbeg
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 8

İskoçya’nın Islay adasının faaliyette olan dokuz damıtımevinden biri olan Ardbeg, 1798 yılında üretime başlamış, 1815 yılında ise ticari olarak faaliyete geçmiştir. Damıtımevi 2000 yılına kadar birçok kez el değiştirmiş, kapanmış ve yeniden faaliyetlerine başlamıştır. 2000 yılında damıtımevinin bir daha kapanmamasını sağlamak için “Ardbeg Comitte” kurulmuş ve bu Komite günümüzde 120 binin üzerinde üyeye ulaşmıştır. 2005 yılında Möet Hennessy grubuna katılan Ardbeg, yıllık bir milyon litrelik üretim hacmini yakalamıştır. Damıtımevi, üretim aşamasında kullandığı suyu Loch Uigedail nehrinden almaktadır. 1981 yılına kadar kendi maltını üreten damıtımevi, daha sonra Islay adasındaki Port Ellen kasabasından temin ettiği maltlanmış arpayı kullanmaya başlamıştır.

Damıtımevinin en yaygın ve bilinen ekspresyonlarından olan The Ten ve yaş belirten en genç üyesi olan 5 yıllık olgunlaşma süresine sahip Wee Beastie’nin arasında olan, sadece Online satış ve Ardbeg Komitesi üyelerine özel satışı olan bu ekspresyon sınırlı sayıda üretilmekte olup soğuk filtrasyon ve renklendirme işlemleri uygulanmadan %50,8 alkol oranıyla şişelenmektedir. #Ardbeg8ForDiscussion başlığıyla sosyal medyada ekspresyon hakkındaki yorumları görüntüleyebilirsiniz.

Tadım Notları

Burun

Turbaya ilave narenciye ve lime limon. Mangalın başında dalından taze limon koklamak gibi bir his.

Skor: 84

Damak

Meyvemsi alışıldık Ardbeg damağı. Tütsülenmiş limonata gibi. Devamında biraz baharat, biraz mentol.

Skor: 85

Bitiş

Orta. Daha uzun bir bitiş beklenebilir.

Skor: 80

Genel

Yaş itibari ile Ardbeg 5 Wee Beastie ve Ardbeg Ten ile kıyaslayarak tadım yaptım. Wee Beastie’deki sherry ve turba etkisinin çok daha baskın olduğu söylenebilir. Ten ise denge teriminin karşılığı. 8 for discussion tam da yaşına uygun olarak arada kalsa da iddialı bir Ardbeg için 5’i, dengeli bir Ardbeg için Ten’i tercih ederim. Şarap fıçısının etkisi bu ekspresyona uyum sağlasa da örneğin bir An Oa olmamış.

Skor: 83

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et