Ardbeg 10

Yazan: theviski
3264 görüntüleme
Viski: Ardbeg 10
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: Ardbeg
Şişeleyici: Ardbeg
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 10

İskoçya’nın Islay adasının faaliyette olan dokuz damıtımevinden biri olan Ardbeg, 1798 yılında üretime başlamış, 1815 yılında ise ticari olarak faaliyete geçmiştir. Damıtımevi 2000 yılına kadar birçok kez el değiştirmiş, kapanmış ve yeniden faaliyetlerine başlamıştır. 2000 yılında damıtımevinin bir daha kapanmamasını sağlamak için “Ardbeg Comitte” kurulmuş ve bu Komite günümüzde 120 binin üzerinde üyeye ulaşmıştır. 2005 yılında Möet Hennessy grubuna katılan Ardbeg, yıllık bir milyon litrelik üretim hacmini yakalamıştır. Damıtımevi, üretim aşamasında kullandığı suyu Loch Uigedail nehrinden almaktadır. 1981 yılına kadar kendi maltını üreten damıtımevi, daha sonra Islay adasındaki Port Ellen kasabasından temin ettiği maltlanmış arpayı kullanmaya başlamıştır.

Ardbeg 10, ülkemizde de kolayca bulunabilen markanın temel ekspresyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. %46 alkol oranıyla şişelenen, soğuk filtrasyon uygulanmayan ve renklendirici karamel kullanılmayan Ardbeg 10, yapısında bulunan yoğun turba, is ve ilaçsı karakterine tezat bir şekilde açık rengi ile dikkat çekiyor. Ardbeg 10, aldığı birçok uluslararası ödülün yanı sıra, 2008 yılında Jim Murray tarafından “Dünyanın En İyi Malt Viskisi” olarak gösterilmiştir.

Tadım Notları

Burun

Uhu, is, karamel, limon, karabiber ve tentürdiyot kokuları.

Skor: 78

Damak

Turba, limon, narenciye, tarçın, çikolata, karamel tatları.

Skor: 80

Bitiş

Uzun bir bitiş. Limon, karamel ve is aromaları.

Skor: 81

Genel

Ardbeg 10 isli viski severler için ülkemizde bulunması kolay olan güzel seçeneklerden birisi. 10 yıllık bir viski olduğu için bazen genç alkol damağı hırpalasada iki üç damla su ile bu sorun rahatlıkla aşılabiliyor.

Skor: 80

Burun

Çok kompleks, iyodik, tatlı, limon, vanilya hafif mentol. Beklenmeyecek şekilde hepsi birbiriyle uyum içinde.

Skor: 84

Damak

Ağzıma mangalda pişmiş bir et parçası atmışım gibi. Bununla birlikte şekerli, hafif vanilya ve limon.

Skor: 86

Bitiş

Uzun, baharatlı ve tuzlu karamel.

Skor: 89

Genel

Herkesin denemesi gereken bir Islay klasiği.

Skor: 86

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et