Johnnie Walker White Walker

Yazan: theviski
1540 görüntüleme
Viski: Johnnie Walker White Walker
Alkol Oranı: %41,7
Damıtım Evi: *
Şişeleyici: Johnnie Walker
Köken: İskoçya
Tip: Harman Viski
Yaş: YBV

Markanın temelleri 1820 yılında İskoçya’ nın Kilmarnock şehrinde bir bakkal dükkanı işleten John Walker’ın özellikle 1823 yılında Birleşik Krallık tarafından ilan edilen “tüketim yasası” sonrası viski harmanlamaya başlamasıyla atılmıştır. Sanılanın aksine markaya ismini veren John (Johnnie) Walker zamanında ailenin gelirlerinin sadece %8’lik bir kısmı viskiden elde ediliyordu. Marka viski sektöründe esas atılımı John Walker’in oğlu olan Alexander Walker yapmıştır. 1857 yılında hayatını kaybeden John Walker’in yerine geçen Alexander, 1860 yılında yeni bir yasayla, tahıl viskileriyle malt viskilerin harmanlanması yasallaştıktan sonra bu rüzgarı arkasına alan Alexander Walker, markayı bir sonraki jenerasyona bıraktığında gelirlerin yaklaşık %90’ı viskiden geliyordu. Günümüzde Diageo bünyesinde faaliyetlerine devam eden firmanın, şu anki başharmancısı Jim Beveridge’dir.

Adını ve tasarımını HBO’nun dünyada kült haline gelen dizisi Game of Thrones’dan alan White Walker Ekim 2018 yılında sınırlı sayıda”Winter is Here” sloganıyla piyasaya sürldü. İçeriğinde İskoçya’nın en kuzeyindeki damıtımevi olan Clynelish ve Cardhu maltlarını da barındıran ekspresyon %41,7 alkol oranıyla şişeleniyor ve şişe yeteri kadar soğutulduğunda güzel bir süpriz ile “Winter is Here” sloganını viskiseverlere gösteriyor.

Tadım Notları

Burun

Aseton, tahıl, narenciye, uhu, yeşil üzüm, baharat ve vanilya kokuları.

Skor: 73

Damak

Tahıl, vanilya, limon, baharat, muz, bal, kuru yemiş ve çiçeksi kokular.

Skor: 73

Bitiş

Orta uzunlukta bir bitiş. Tahıl, vanilya ve limon aromaları.

Skor: 69

Genel

Johnnie Walker White Walker, tahıl harmanı kıvamında bir ekspresyon. Yumuşak içimiyle dikkat çeken White Walker havalandıktan sonra aldığınız keyifi biraz daha arttırıyor.

Skor: 72

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et