Johnnie Walker Black Label Speyside Origin

Yazan: theviski
1134 görüntüleme
Viski: Johnnie Walker Black Label Speyside Origin
Alkol Oranı: %42
Damıtım Evi: Cardhu, Glendullan
Şişeleyici: Johnnie Walker
Köken: İskoçya
Tip: Malt Harmanı
Yaş: 12

Markanın temelleri 1820 yılında İskoçya’ nın Kilmarnock şehrinde bir bakkal dükkanı işleten John Walker’ın özellikle 1823 yılında Birleşik Krallık tarafından ilan edilen “tüketim yasası” sonrası viski harmanlamaya başlamasıyla atılmıştır. Sanılanın aksine markaya ismini veren John (Johnnie) Walker zamanında ailenin gelirlerinin sadece %8’lik bir kısmı viskiden elde ediliyordu. Marka viski sektöründe esas atılımı John Walker’in oğlu olan Alexander Walker yapmıştır. 1857 yılında hayatını kaybeden John Walker’in yerine geçen Alexander, 1860 yılında yeni bir yasayla, tahıl viskileriyle malt viskilerin harmanlanması yasallaştıktan sonra bu rüzgarı arkasına alan Alexander Walker, markayı bir sonraki jenerasyona bıraktığında gelirlerin yaklaşık %90’ı viskiden geliyordu. Günümüzde Diageo bünyesinde faaliyetlerine devam eden firmanın, şu anki başharmancısı Jim Beveridge’dir

Johnnie Walker Black Label Speyside Origin içinde Cardhu ve Glendullan maltlarını barındıran ve %42 alkol oranı ile şişelen bir malt harmanı viskidir.

Tadım Notları

Burun

Big Babol sakızı, yeşil elma, erik, şeftali, vanilya, karamel, kuru meyve, koyu meyve, vanilya, narenciye ve çimensi kokular.

Skor: 83

Damak

Erik, şeftali, yeşil elma, kuru meyve, kahve, kiraz, bitkesel, çiöeksi ve odunsu tatlar.

Skor: 85

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Kuru yemiş, erik, şeftali, karamel, tarçın, kuru meyve ve çiçeksi aromalar.

Skor: 83

Genel

Johnnie Walker Black Label Speyside Origin dengeli profilleri ile keyifli bir deneyim yaşatan ekspresyon bitişte biraz daha uzun olsaydı dedirtmiyor değil. Damakta yağlı ve kıvamlı olan ekspresyon denenmeyi hakeden bir malt harmanı.

Skor: 84

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et