Johnnie Walker Blue Label

Yazan: theviski
6836 görüntüleme
Viski: Johnnie Walker Blue Label
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi:
Şişeleyici: Johnnie Walker
Köken: İskoçya
Tip: Harman Viski
Yaş: NAS

Markanın temelleri 1820 yılında İskoçya’ nın Kilmarnock şehrinde bir bakkal dükkanı işleten John Walker’ın özellikle 1823 yılında Birleşik Krallık tarafından ilan edilen “tüketim yasası” sonrası viski harmanlamaya başlamasıyla atılmıştır. Sanılanın aksine markaya ismini veren John (Johnnie) Walker zamanında ailenin gelirlerinin sadece %8’lik bir kısmı viskiden elde ediliyordu. Marka viski sektöründe esas atılımı John Walker’in oğlu olan Alexander Walker yapmıştır. 1857 yılında hayatını kaybeden John Walker’in yerine geçen Alexander, 1860 yılında yeni bir yasayla, tahıl viskileriyle malt viskilerin harmanlanması yasallaştıktan sonra bu rüzgarı arkasına alan Alexander Walker, markayı bir sonraki jenerasyona bıraktığında gelirlerin yaklaşık %90’ı viskiden geliyordu. Günümüzde Diageo bünyesinde faaliyetlerine devam eden firmanın, şu anki başharmancısı Jim Beveridge’dir

1992 yılında Johnnie Walker “Oldest” ismi ve mavi etiketiyle piyasaya sürülen ilk Blue Label’ larda yaş farklı bir şekilde 15-60 yıllık viskilerin karışımı olarak niteleniyordu. İskoç viski yasalarına göre şişeye yaş verilecekse karışımın içinde ki en genç viskinin yaşı yazılmalı. Bu durumda Blue Label’ a şu anda bildiğimiz kadarıyla 15 yıl yazılmalı, bunun için firma ürünün prestijini olumsuz etkilememesi için yaş belirtmeden şişeliyor.

Tadım Notları

Burun

Kuru kayısı, erik, iyot, hafif is, malt, koyu meyve, narenciye, karamel, vanilya, çiçeksi ve odunsu kokular.

Skor: 81

Damak

Damak kurutan ilk yudum. Baharat, koyu meyve, kuru meyve, erik, kuru yemiş, çiçeksi ve odunsu tatlar. Kıvamlı ve kremamsı bir yapı.

Skor: 85

Bitiş

Uzuna yakın bir bitiş. Baharat, malt, narenciye, erik ve odunsu aromalar.

Skor: 86

Genel

Johnnie Walker Blue Label özellikle fiyatı bakımından çok tartışılan bir ekspresyon. Damağı biraz hırpalayan ancak keyif veren, zengin aromaları kıvamlı ve dengeli bir şekilde aktaran bir viski. Fiyatının bu adar yüksek olmasının sebebi içinde hali hazırda üretimi olmayan damıtım evlerinden elde edilen fıçıların kullanılması ( Port Ellen gibi). Denemekten pişman olmayacağımız oturaklı bir viski.

Skor: 84

Burun

Köşeli bir burunu var, is, kuru üzüm, çok hafif iyotsu. Havalandıkça daha meyvemsi bir hal aıyor.

Skor: 87

Damak

Çok kompleks ve bir o kadar dengeli, portakal, fındık, is, yanık ekmek gayet yumuşak içimli.

Skor: 91

Bitiş

Orta – uzun arası meşe, bal ve biraz baharatlı pürüzsüz

Skor: 89

Genel

Kesinlikle kaliteli bir viski ve bunu eğitimsiz bir damakta bile belli ediyor, ancak rekabetin çok yüksek olduğu bir pazarda fiyatının karşılığını veriyor mu? Cevabı size kalmış.

Skor: 89

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et