Johnnie Walker Sweat Peat

Yazan: theviski
1178 görüntüleme
Viski: Johnnie Walker Sweat Peat
Alkol Oranı: %40,8
Damıtım Evi:
Şişeleyici: Johnnie Walker
Köken: İskoçya
Tip: Harman Viski
Yaş: YBV

Markanın temelleri 1820 yılında İskoçya’ nın Kilmarnock şehrinde bir bakkal dükkanı işleten John Walker’ın özellikle 1823 yılında Birleşik Krallık tarafından ilan edilen “tüketim yasası” sonrası viski harmanlamaya başlamasıyla atılmıştır. Sanılanın aksine markaya ismini veren John (Johnnie) Walker zamanında ailenin gelirlerinin sadece %8’lik bir kısmı viskiden elde ediliyordu. Marka viski sektöründe esas atılımı John Walker’in oğlu olan Alexander Walker yapmıştır. 1857 yılında hayatını kaybeden John Walker’in yerine geçen Alexander, 1860 yılında yeni bir yasayla, tahıl viskileriyle malt viskilerin harmanlanması yasallaştıktan sonra bu rüzgarı arkasına alan Alexander Walker, markayı bir sonraki jenerasyona bıraktığında gelirlerin yaklaşık %90’ı viskiden geliyordu. Günümüzde Diageo bünyesinde faaliyetlerine devam eden firmanın, şu anki başharmancısı Jim Beveridge’dir.

Johnnie Walker Sweet Peat markanın tatlı aromlar ve turba aromlarını bir arada sunma isteğiyle Caol Ila damıtımevinden turbalı karakterlerini sunan, Glendullen damıtımevinden ise şeri etkisinde tatlı karakterleri sunan viskilerin kalbinde yer aldığı bir harman olarak 50cl olarak %40,8 alkol oranı ile şişelenen bir ekspresyon.

Tadım Notları

Burun

Karamel, is, tereyağlı kurabiye, bitter çikolata, baharat ve narenciye kokuları.

Skor: 76

Damak

İs, karamel, tereyağlı kurabiye, bitter çikolata, narenciye, kuru meyve, koyu meyve ve tahıl tatları.

Skor: 78

Bitiş

Orta Uzun bir bitiş. İs, karamel, kuru meyve ve tahıl aromaları.

Skor: 77

Genel

Johnnie Walker Sweat Peat tatlı ama turba bakımından biraz noksan bir ekspresyon. Kıvamlı ve dengeli yapısı sayesinde keyifli bir içim sunsada, adının verdiği beklentiyi tam anlamıyla karşıladı diyemeyeceğim.

Skor: 77

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et