Johnnie Walker Platinium Label

Yazan: theviski
1637 görüntüleme
Viski: Johnnie Walker Platinum Label
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi:
Şişeleyici: Johnnie Walker
Köken: İskoçya
Tip: Harman
Yaş: YBV

Markanın temelleri 1820 yılında İskoçya’ nın Kilmarnock şehrinde bir bakkal dükkanı işleten John Walker’ın özellikle 1823 yılında Birleşik Krallık tarafından ilan edilen “tüketim yasası” sonrası viski harmanlamaya başlamasıyla atılmıştır. Sanılanın aksine markaya ismini veren John (Johnnie) Walker zamanında ailenin gelirlerinin sadece %8’lik bir kısmı viskiden elde ediliyordu. Marka viski sektöründe esas atılımı John Walker’in oğlu olan Alexander Walker yapmıştır. 1857 yılında hayatını kaybeden John Walker’in yerine geçen Alexander, 1860 yılında yeni bir yasayla, tahıl viskileriyle malt viskilerin harmanlanması yasallaştıktan sonra bu rüzgarı arkasına alan Alexander Walker, markayı bir sonraki jenerasyona bıraktığında gelirlerin yaklaşık %90’ı viskiden geliyordu. Günümüzde Diageo bünyesinde faaliyetlerine devam eden firmanın, şu anki başharmancısı Jim Beveridge’dir.

Johnnie Walker Platinum Label 2013 yılında piyasaya çıkan bir ekspresyon olarak 25 ten fazla damıtımevinden gelen viskilerin harmanlanması ve %40 alkol oranı ile şişeleniyor. Piyasaya çıkışından 4 yıl gibi kısa bir süre sonra şişe değişikliğine giden ekspresyon 2017 yılında yerini Johnnie Walker’ın yaş ibaresini ön planda tutarak sunduğu tek ekspresyon olan Johnnie Walker 18 e bıraktı. Ancak şişe değişikliğinin yanı sıra tat profillerindede değişiklik olduğu dünya genelindeki viskiseverler tarafından tartışma konusu oldu.

Tadım Notları

Burun

Karamel, yeşil elma, narenciye, kuru üzüm, kuru meyve, vanilya, baharat, koyu meyve ve tereyağ kokuları.

Skor: 81

Damak

Baharat, narenciye, karamel, kuru üzüm, yeşil üzüm, bal, tarçın ve çiçeksi tatlar.

Skor: 76

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Narenciye, baharat, bal, yeşil elma ve çiçeksi tatlar ile aramızdan ayrılıyor.

Skor: 76

Genel

Johnnie Walker Platinum Label artık markanın ürün gamında olmayan bir ekspresyon. Yerini yaş belirten Johnnie Walker 18’e bırakmış olsada burun, damak ve bitişte farklı profiller çizdiklerini söylemek gayet doğru olacaktır.

Skor: 78

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et