Johnnie Walker King George V

Yazan: theviski
8870 görüntüleme
Viski: Johnnie Walker King George V
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi:
Şişeleyici: Johnnie Walker
Köken: İskoçya
Tip: Harman Viski
Yaş: YBV

Markanın temelleri 1820 yılında İskoçya’ nın Kilmarnock şehrinde bir bakkal dükkanı işleten John Walker’ın özellikle 1823 yılında Birleşik Krallık tarafından ilan edilen “tüketim yasası” sonrası viski harmanlamaya başlamasıyla atılmıştır. Sanılanın aksine markaya ismini veren John (Johnnie) Walker zamanında ailenin gelirlerinin sadece %8’lik bir kısmı viskiden elde ediliyordu. Marka viski sektöründe esas atılımı John Walker’in oğlu olan Alexander Walker yapmıştır. 1857 yılında hayatını kaybeden John Walker’in yerine geçen Alexander, 1860 yılında yeni bir yasayla, tahıl viskileriyle malt viskilerin harmanlanması yasallaştıktan sonra bu rüzgarı arkasına alan Alexander Walker, markayı bir sonraki jenerasyona bıraktığında gelirlerin yaklaşık %90’ı viskiden geliyordu. Günümüzde Diageo bünyesinde faaliyetlerine devam eden firmanın, şu anki başharmancısı Jim Beveridge’dir.

Johnnie Walker King George V 1820 yılında Johnnie Walker’ın ufak bir dükkanda işe başlamasının ardından 1 Ocak 1934 tarihinde Walker & Sons firmasına Kral 5. George tarafından kraliyet nişanı verilmesi anısına Kral 5. George’un iktidarı (1910 – 1936) süresince faliyette olan ve Port Ellen gibi artık üretimde olmayan damıtımevlerinin yeraldığı viskilerin harmanlanması ve %43 alkol oranı ile şişelenmesi olarak ortaya çıkıyor.

Tadım Notları

Burun

Baharat, koyu meyve, karamel, vanilya, is, elma ,armut, narenciye, badem, kuru meyve ve odunsu kokular.

Skor: 83

Damak

Baharat, koyu meyve, elma, narenciye, karamel, bal, koyu meyve, is, kuru yemiş ve odunsu tatlar.

Skor: 84

Bitiş

Uzun bir bitiş. Tuzlu karamel, kuru yemiş, is ve baharat aromaları.

Skor: 83

Genel

Johnnie Walker King George V dengeli burun, damak ve bitiş profilleri ile güzel bir deneyim yaşatıyor. Damaktaki kremamsı ve kıvamlı yap aldığınız keyifi her yudumda dahada taçlandırıyor. Ülkemizde yurtdışına göre daha uygun fiyatlara bulabileceğimiz bir ekspresyon olarak hernekadar keyifli bir içim sunsada fiyat olarak biraz düşündürüyor.

Skor: 83

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et