Johnnie Walker Red Label

Yazan: theviski
5984 görüntüleme
Viski: Johnnie Walker Red Label
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi:
Şişeleyici: Johnie Walker
Köken: İskoçya
Tip: Harman Viski
Yaş: NAS

Markanın temelleri 1820 yılında İskoçya’ nın Kilmarnock şehrinde bir bakkal dükkanı işleten John Walker’ın özellikle 1823 yılında Birleşik Krallık tarafından ilan edilen “tüketim yasası” sonrası viski harmanlamaya başlamasıyla atılmıştır. Sanılanın aksine markaya ismini veren John (Johnnie) Walker zamanında ailenin gelirlerinin sadece %8’lik bir kısmı viskiden elde ediliyordu. Marka viski sektöründe esas atılımı John Walker’in oğlu olan Alexander Walker yapmıştır. 1857 yılında hayatını kaybeden John Walker’in yerine geçen Alexander, 1860 yılında yeni bir yasayla, tahıl viskileriyle malt viskilerin harmanlanması yasallaştıktan sonra bu rüzgarı arkasına alan Alexander Walker, markayı bir sonraki jenerasyona bıraktığında gelirlerin yaklaşık %90’ı viskiden geliyordu. Günümüzde Diageo bünyesinde faaliyetlerine devam eden firmanın, şu anki başharmancısı Jim Beveridge’dir

J.W Red Label’ın ilk harmanlandığı 1906 yılında “Special Old Highland” etiketiyle satışına başlanmıştı. Daha sonra markanın bir diğer efsane ekspresyonu olan Extra Old Special Highland (Black Label) ile birlikte yaşanan isim karışıklığını önlemek amacıyla 1909 yılında günümüzdeki etiketlerine kavuştular. J.W Red Label  merkezinde Cardhu olan en genci dört yıllık , 36 çeşit malt ve tahıl viskisinin harmanıdır.

Tadım Notları

Burun

Elma, armut, baharat ve çiğ alkol kokusu.

Skor: 62

Damak

Yakıcı ilk yudumun ardından, elma, meşe, karamel ve çiçeksi tatlar.

Skor: 60

Bitiş

Kısa-Orta bir bitiş. Genç alkol, meyve ve tarçın aromaları.

Skor: 57

Genel

Johnnie Walker Red Label yaş belirtmeyen ama piyasadaki hemen hemen tüm viskilerden daha uzun süredir piyasada satılan damakta, burunda, bitişte çok aşırı yeri olmasa da büyüklerimizin barında yer alan, olduğunda içilebilecek ancak her zaman tercih edilmeyecek bir harman viski olarak çoğu zaman raflarda bazen de damaktaki yerini alıyor.

Skor: 60

Burun

Çiğ alkol, yeşil elma, armut, çok hafif is. Ancak tüm kokular çiğ alkolün esaretinde kalıyor.

Skor: 62

Damak

Baharatlı, hafif bal, tahıl aromalarını takiben maalesef yine keskin alkol tadı var.

Skor: 58

Bitiş

Orta-kısa bir bitişi takiben tarçın ve tahıl.

Skor: 64

Genel

1900’lü yılların başından 1990’lı yıllara kadar fiyatına göre kaliteli olan bir efsane. Günümüz için aynı şeyi söylemem pek mümkün değil maalesef.

Skor: 61

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et