Johnnie Walker Gold Label

Yazan: theviski
7094 görüntüleme
Viski: Johnnie Walker Gold Label
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi:
Şişeleyici: Johnie Walker
Köken: İskoçya
Tip: Harman Viski
Yaş: NAS

Markanın temelleri 1820 yılında İskoçya’ nın Kilmarnock şehrinde bir bakkal dükkanı işleten John Walker’ın özellikle 1823 yılında Birleşik Krallık tarafından ilan edilen “tüketim yasası” sonrası viski harmanlamaya başlamasıyla atılmıştır. Sanılanın aksine markaya ismini veren John (Johnnie) Walker zamanında ailenin gelirlerinin sadece %8’lik bir kısmı viskiden elde ediliyordu. Marka viski sektöründe esas atılımı John Walker’in oğlu olan Alexander Walker yapmıştır. 1857 yılında hayatını kaybeden John Walker’in yerine geçen Alexander, 1860 yılında yeni bir yasayla, tahıl viskileriyle malt viskilerin harmanlanması yasallaştıktan sonra bu rüzgarı arkasına alan Alexander Walker, markayı bir sonraki jenerasyona bıraktığında gelirlerin yaklaşık %90’ı viskiden geliyordu. Günümüzde Diageo bünyesinde faaliyetlerine devam eden firmanın, şu anki başharmancısı Jim Beveridge’dır.

J.W Gold Label ilk olarak 18 yıllık bir ekspresyon olarak raflardaki yerini almıştı. Daha sonraki yıllarda Johnnie Walker, 18 yıllık ekspresyonunu Platinum Label etiketiyle çıkarmaya başladı.  Gold Label Reserve yeni bir ekspresyon olarak 2012 yılında ortaya çıktı. İsmine eklenen “Reserve” ibaresiyle “18” yıl ibaresi kalktı ve yaş belirtmeyen bir ekspresyon halini aldı. Harmanın merkezinde Clynelish tek maltı bulunuyor.

Tadım Notları

Burun

Bal, kuru üzüm, narenciye, karamel, meşe ve çok hafif bir is kokusu.

Skor: 76

Damak

Karamel, bal, baharat, malt, meşe, kuru yemiş ve tatlı meyve tatları.

Skor: 76

Bitiş

Orta bir bitiş. Karamel, baharat, malt ve odunusu aromalar.

Skor: 73

Genel

Johnnie Walker Gold Label içimi güzel ve damağa hitap eden bir viski kolay bulunabilir olması ve beklentileri karşılaması neticesinde günlük içim için tercih edilebilecek bir viski. Bitişi biraz daha uzun olsa daha keyifli bir viski olabilirdi.

Skor: 75

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et