Johnnie Walker Blender’s Batch Wine Cask Blend

Yazan: theviski
849 görüntüleme
Viski: Johnnie Walker Blender’s Batch Wine Cask Blend
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi:
Şişeleyici: Johnie Walker
Köken: İskoçya
Tip: Harman Viski
Yaş: NAS

Markanın temelleri 1820 yılında İskoçya’ nın Kilmarnock şehrinde bir bakkal dükkanı işleten John Walker’ın özellikle 1823 yılında Birleşik Krallık tarafından ilan edilen “tüketim yasası” sonrası viski harmanlamaya başlamasıyla atılmıştır. Sanılanın aksine markaya ismini veren John (Johnnie) Walker zamanında ailenin gelirlerinin sadece %8’lik bir kısmı viskiden elde ediliyordu. Marka viski sektöründe esas atılımı John Walker’in oğlu olan Alexander Walker yapmıştır. 1857 yılında hayatını kaybeden John Walker’in yerine geçen Alexander, 1860 yılında yeni bir yasayla, tahıl viskileriyle malt viskilerin harmanlanması yasallaştıktan sonra bu rüzgarı arkasına alan Alexander Walker, markayı bir sonraki jenerasyona bıraktığında gelirlerin yaklaşık %90’ı viskiden geliyordu. Günümüzde Diageo bünyesinde faaliyetlerine devam eden firmanın, şu anki başharmancısı Jim Beveridge’dır.

Johnnie Walker’ ın experimental (deneysel) serisinin 6. ürünü olan Wine Cask Blend baş harmancı Jim Beveridge ve Aimée Gibson’ un 10 yıl önce şarap fıçılarına yerleştirdiği viskileri de barındırıyor. Sevenin çok sevip, sevmeyenin uzak duracağı bir viski.

Tadım Notları

Burun

Kırmızı şarap, çiğ alkol, koyu meyve ve baharat kokuları.

Skor: 74

Damak

Damak kurutan ilk yudum. Vanilya, karamel, meşe, baharat, kırmızı şarap ve koyu meyve tatları.

Skor: 75

Bitiş

Kısa bir bitiş. Koyu meyve, karamel ve buruk kırmızı şarap aromaları.

Skor: 68

Genel

Johnnie Walker Blender’s Batch Wine Cask için öncelikle şunu söylemek isterim; bir mühendis olarak inovatif her şeyi severim ancak sek kırmızı şarap ile pek aram olmadığı için bu eksprimental ekspresyona biraz şüphe ile yaklaşmıştım. Sonuç kötü olmadı sek kırmızı şarap sevmesemde o karaterlerin yansımalarını viskiden almak kesinlikle güzel bir tecrübeydi. Kırmızı şarap severlerin denemesi gerekn bir viski olduğunu ve bu tarz inovatif ekspresyonların ileride çok daha güzel sonuçlar doğuracağını düşünüyorum.

Skor: 72

Burun

Çok tatlı, ismindende belli olacağı üzere şarabi notalar ön planda bununla birlikte çiğ alkol ve vanilya hissediliyor.

Skor: 71

Damak

Damak biraz kafa karıştırıcı, buruk şarabi ve kırmızı meyveler hakim, biraz baharatlı ve meşe ağacı hissediliyor.

Skor: 72

Bitiş

Orta uzunlukta, şarabi notalar yine hakim ve bir miktar baharatlı.

Skor: 73

Genel

İyi ya da kötü diyemeyeceğim sevenin çok seveceği fakat damak tadına uymayanın bir daha tatmak istemeyeceği bir viski. Benim açımdan lezzetli ancak genç ve hırçın, yaz akşamları biraz buzla söndürerek gayet keyifli.

Skor: 72

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et