Glengoyne Balbaina

Yazan: theviski
498 görüntüleme
Viski: Glengoyne Balbaina
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: Glengoyne
Şişeleyici: Glengoyne
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

Glengoyne Damıtımevi, İskoçya’nın Glasgow şehrinin yaklaşık 30 km kuzeyinde Lowlands bölgesinin bittiği Higlands bölgesinin başladığı Dumgoyne kasabasında kurulu bir damıtımevidir. Üretime İskoçya’nın çoğu damıtımevinde olduğu gibi illegal olarak 1823 yılında George Connell tarafından başlanmıştır. 1833 yılında ise resmi tescilini yaptırıp kayıtlı bir damıtımevi haline gelmiştir. 1965 yılına kadar Lang Brothers tarafından işletilen damıtımevi o yıl ilk kez el değiştirerek günümüzde Edrington Group olarak bilinen ve Macallan Damıtımevinin de sahibi olan Robertson & Baxter Group’a satılmıştır. 2003 yılında ise Edrington Group damıtımevini Ian Macleod’a satmış ve Glengoyne Damıtımevi tekrar bir aile işletmesi haline gelmiştir.

Glengoyne Balbaina, damıtımevinin travel retail (duty free) ürünlerinden biridir. Damıtımevinin diğer ekspresyonlarında olduğu gibi üretiminde turba kullanılmamış ve ilk dolum avrupa meşe şeri fıçılarında yıllandırılmıştır.

Tadım Notları

Burun

Olgun meyve, olgun muz, erik, kuru meyve, elma, malt, karamel, narenciye, baharat ve karanfil kokuları

Skor: 76

Damak

Narenciye, limon, bal, kuru yemiş, meşe, vanilya, baharat ve karanfil tatları.

Skor: 77

Bitiş

Orta- Uzun bir bitiş. Olgun meyve, karamel, kuru yemiş, malt ve meşe aromaları.

Skor: 78

Genel

Glengoyne Balbaina damıtım evinin travel retail serisinin bir üyesi. İçimi keyifli kompleks bir yapıya sahip değil. Belli tatları net bir şekilde ifade eden ve tahminimce genç viskiler barındıran dinlendirici bir ekspresyon.

Skor: 77

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et