Glengoyne 18

Yazan: theviski
640 görüntüleme
Viski: Glengoyne 18
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Glengoyne
Şişeleyici: Glengoyne
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 18

Glengoyne Damıtımevi, İskoçya’nın Glasgow şehrinin yaklaşık 30 km kuzeyinde Lowlands bölgesinin bittiği Higlands bölgesinin başladığı Dumgoyne kasabasında kurulu bir damıtımevidir. Üretime İskoçya’nın çoğu damıtımevinde olduğu gibi illegal olarak 1823 yılında George Connell tarafından başlanmıştır. 1833 yılında ise resmi tescilini yaptırıp kayıtlı bir damıtımevi haline gelmiştir. 1965 yılına kadar Lang Brothers tarafından işletilen damıtımevi o yıl ilk kez el değiştirerek günümüzde Edrington Group olarak bilinen ve Macallan Damıtımevinin de sahibi olan Robertson & Baxter Group’a satılmıştır. 2003 yılında ise Edrington Group damıtımevini Ian Macleod’a satmış ve Glengoyne Damıtımevi tekrar bir aile işletmesi haline gelmiştir.

Glengoyne 18, üretiminde turba kullanılmamış ve ilk dolum şeri fıçılarında yıllandırılmış bir viskidir. Whiskies of the World 2017’de gümüş madalya almış ve Ultimate Spirits Challenge 2017’de finalist olmuştur. Damıtımevinin aynı yaş ibaresiyle şişelediği %40 alkol oranına sahip ekspresyonuda bulunmaktadır.

Tadım Notları

Burun

Olgun meyve, koyu meyve, karamel, kuru meyve, baharat, karanfil, kuru yemiş, marzipan, çikolata, kavun ve odunsu kokular.

Skor: 82

Damak

Kıvamlı, kremamsı ve dengeli bir yapı. Narenciye, karamel, koyu meyve, marzipan, koyu meyve, bahrat, karabiber ve elma tatları.

Skor: 82

Bitiş

Orta-Uzun bir bitiş. Marzipan, karamel, olgun meyve, koyu meyve ve narenciye aromaları.

Skor: 80

Genel

Glengoyne 18 içimi keyifli profillere sahip olan güzel vakit geçirmemizi sağlayan bir ekspresyon. Glengoyne 18 bulunması son zamanlarda biraz zor olduğundan denk geldiğiniz yerde denenmesi gereken bir viski.

Skor: 81

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et