Glengoyne 15

Yazan: theviski
621 görüntüleme
Viski: Glengoyne 15
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: Glengoyne
Şişeleyici: Glengoyne
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 15

Glengoyne Damıtımevi, İskoçya’nın Glasgow şehrinin yaklaşık 30 km kuzeyinde Lowlands bölgesinin bittiği Higlands bölgesinin başladığı Dumgoyne kasabasında kurulu bir damıtımevidir. Üretime İskoçya’nın çoğu damıtımevinde olduğu gibi illegal olarak 1823 yılında George Connell tarafından başlanmıştır. 1833 yılında ise resmi tescilini yaptırıp kayıtlı bir damıtımevi haline gelmiştir. 1965 yılına kadar Lang Brothers tarafından işletilen damıtımevi o yıl ilk kez el değiştirerek günümüzde Edrington Group olarak bilinen ve Macallan Damıtımevinin de sahibi olan Robertson & Baxter Group’a satılmıştır. 2003 yılında ise Edrington Group damıtımevini Ian Macleod’a satmış ve Glengoyne Damıtımevi tekrar bir aile işletmesi haline gelmiştir.

Glengoyne 15, markanın özelliği olarak üretiminde turba kullanılmamış, şeri fıçılarda ve ilk dolum bourbon fıçılarında yıllandırılmıştır. Whiskies of the World 2017’de gümüş madalya ve Ultimate Spirits Challenge 2017’de başkanlık ödülünü kazanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Karamel, koyu meyve, narenciye, yeşil elma, kuru yemiş ve vanilya kokuları.

Skor: 76

Damak

Narenciye, yeşil elma, karamel, ananas, kuru meyve ve vanilya tatları.

Skor: 79

Bitiş

Uzun bir bitiş. Narenciye, yeşil elma, ananas ve vanilya aromaları.

Skor: 82

Genel

Glengoyne 15 genel olarak dengeli profile sahip bulunması zor olan bir viski. Burun ve damak profilleri çok güçlü olmasada uzun bir bitiş sunması biraz şaşırtıcı olmak ile beraber güzel. Kadehte iyi bir şekilde havalanırsa daha keyifli anlar yaşatabilir.

Skor: 79

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et