Glengoyne 12

Yazan: theviski
610 görüntüleme
Viski: Glengoyne 12
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: Glengoyne
Şişeleyici: Glengoyne
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

Glengoyne Damıtımevi, İskoçya’nın Glasgow şehrinin yaklaşık 30 km kuzeyinde Lowlands bölgesinin bittiği Higlands bölgesinin başladığı Dumgoyne kasabasında kurulu bir damıtımevidir. Üretime İskoçya’nın çoğu damıtımevinde olduğu gibi illegal olarak 1823 yılında George Connell tarafından başlanmıştır. 1833 yılında ise resmi tescilini yaptırıp kayıtlı bir damıtımevi haline gelmiştir. 1965 yılına kadar Lang Brothers tarafından işletilen damıtımevi o yıl ilk kez el değiştirerek günümüzde Edrington Group olarak bilinen ve Macallan Damıtımevinin de sahibi olan Robertson & Baxter Group’a satılmıştır. 2003 yılında ise Edrington Group damıtımevini Ian Macleod’a satmış ve Glengoyne Damıtımevi tekrar bir aile işletmesi haline gelmiştir.

Glengoyne 12, markanın bir özelliği olarak üretiminde turba kullanılmamış, şeri fıçılarda ve ilk dolum bourbon fıçılarında yıllandırılmıştır. International Spirits Challenge 2018’ de gümüş madalya almış ve Ultimate Spirits Challenge 2017’ de finalist olmuştur.

Tadım Notları

Burun

Vanilya, baharat, karamel, hint cevizi, kurabiye hamuru, koyu meyve, narenciye ve elma kokuları.

Skor: 85

Damak

Baharat, karanfil, narenciye, krema, yeşil elma ve koyu meyve tatları.

Skor: 85

Bitiş

Uzun bir bitiş. Vanilya, elma, limon, koyu meyve, kuru meyve ve çiçeksi aromalar.

Skor: 82

Genel

Glengoyne 12 yumuşak içimli belirgin karakterlere sahip ve bu karakterleri belirgin bir şekide aktarabilen başarılı bir ekspresyon. Ülkemizde satışı olmasada uygun fiyatı ile bulunduğu yerde almanızı tavsiye ederim.

Skor: 84

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et