Glengoyne 21

Yazan: theviski
565 görüntüleme
Viski: Glengoyne 21
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: Glengoyne
Şişeleyici: Glengoyne
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 21

Glengoyne Damıtımevi, İskoçya’nın Glasgow şehrinin yaklaşık 30 km kuzeyinde Lowlands bölgesinin bittiği Higlands bölgesinin başladığı Dumgoyne kasabasında kurulu bir damıtımevidir. Üretime İskoçya’nın çoğu damıtımevinde olduğu gibi illegal olarak 1823 yılında George Connell tarafından başlanmıştır. 1833 yılında ise resmi tescilini yaptırıp kayıtlı bir damıtımevi haline gelmiştir. 1965 yılına kadar Lang Brothers tarafından işletilen damıtımevi o yıl ilk kez el değiştirerek günümüzde Edrington Group olarak bilinen ve Macallan Damıtımevinin de sahibi olan Robertson & Baxter Group’a satılmıştır. 2003 yılında ise Edrington Group damıtımevini Ian Macleod’a satmış ve Glengoyne Damıtımevi tekrar bir aile işletmesi haline gelmiştir.

Glengoyne 21, üretiminde hiç turba kullanılmamış, damıtımevinin özel olarak seçtiği ilk dolum şeri fıçılarında yıllandırılmıştır. San Francisco World Spirits Competition 2018’de çift altın madalya kazanmıştır. Çok sayıda ödül sahibi olan Glengoyne 21, kendini ispatlamış bir ekspesyondur.

Tadım Notları

Burun

Kırmızı elma, baharat, tarçın, şeri etkisinde koyu meyve, narenciye, bal, kuru meyve, karamel, malt, kurabiye, odunsu kokular ve sandal kokuları.

Skor: 95

Damak

Bal, elma, baharat, karabiber, tarçın, şeri etkisinde koyu meyve, narencye, kuru meyve, kuru yemiş ve vişne tatlarını kıvamlı ve kremamsı bir şekilde aktarıyor.

Skor: 85

Bitiş

Uzun bir bitiş. Koyu meyve, bal, karamel, vanilya, narenciye, tarçın ve çiçeksi aromalar.

Skor: 83

Genel

Glengoyne 21 içimi yumuşak ve son derece keyifli bir ekspresyon. Burun profilinin çok yüksek olması kadeh boşaldıktan sonra hala zaman zaman kadehi burnunuza götürmenize neden oluyor. Her kadehte aldığınız keyif sizi farklı noktalara taşıyor.

Skor: 88

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et