Glengoyne 25

Yazan: theviski
553 görüntüleme
Viski: Glengoyne 25
Alkol Oranı: %48
Damıtım Evi: Glengoyne
Şişeleyici: Glengoyne
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 25

Glengoyne Damıtımevi, İskoçya’nın Glasgow şehrinin yaklaşık 30 km kuzeyinde Lowlands bölgesinin bittiği Higlands bölgesinin başladığı Dumgoyne kasabasında kurulu bir damıtımevidir. Üretime İskoçya’nın çoğu damıtımevinde olduğu gibi illegal olarak 1823 yılında George Connell tarafından başlanmıştır. 1833 yılında ise resmi tescilini yaptırıp kayıtlı bir damıtımevi haline gelmiştir. 1965 yılına kadar Lang Brothers tarafından işletilen damıtımevi o yıl ilk kez el değiştirerek günümüzde Edrington Group olarak bilinen ve Macallan Damıtımevinin de sahibi olan Robertson & Baxter Group’a satılmıştır. 2003 yılında ise Edrington Group damıtımevini Ian Macleod’a satmış ve Glengoyne Damıtımevi tekrar bir aile işletmesi haline gelmiştir.

Glengoyne 25, üretiminde turba kullanılmamış, 18 ve 21 yıllık ekspresyonlarında olduğu gibi ilk dolum şeri fıçılarında yıllandırılmıştır. San Francisco World Spirits Competition 2017de altın madalya almaya layık görülmüştür.

Tadım Notları

Burun

Meşe, şeri etkisinde koyu meyve, kuru yemiş, ceviz, zencefil, tarçın, kuru meyve, kuru üzüm ve odunsu kokular.

Skor: 89

Damak

Karamel yoğun şeri etkisinde koyu meyve, meşe, kuru meyve, kuru üzüm, ceviz, marmelat, vanilya, malt, tarçın ve tereyağ tatları. Kıvamlı kreamamsı bir yapı.

Skor: 96

Bitiş

Uzun bir bitiş. Karamel, malt, baharat, karabiber, koyu meyve ve narenciye aromaları.

Skor: 90

Genel

Glengoyne 25 burun profilinde resmen sizlere damakta çok güzel armağanlarım var dercesine bir profil çizdikten sonra, damakta gerçekten inanılmaz bir uyum içinde tatları ağızın dört bir yanına dağıtıyor. Güzel bir müzik eşiliğinde keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak çok hoş bir viski.

Skor: 92

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et