Glengoyne 10

Yazan: theviski
1027 görüntüleme
Viski: Glengoyne 10
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Glengoyne
Şişeleyici: Glengoyne
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: YBV

Glengoyne Damıtımevi, İskoçya’nın Glasgow şehrinin yaklaşık 30 km kuzeyinde Lowlands bölgesinin bittiği Higlands bölgesinin başladığı Dumgoyne kasabasında kurulu bir damıtımevidir. Üretime İskoçya’nın çoğu damıtımevinde olduğu gibi illegal olarak 1823 yılında George Connell tarafından başlanmıştır. 1833 yılında ise resmi tescilini yaptırıp kayıtlı bir damıtımevi haline gelmiştir. 1965 yılına kadar Lang Brothers tarafından işletilen damıtımevi o yıl ilk kez el değiştirerek günümüzde Edrington Group olarak bilinen ve Macallan Damıtımevinin de sahibi olan Robertson & Baxter Group’a satılmıştır. 2003 yılında ise Edrington Group damıtımevini Ian Macleod’a satmış ve Glengoyne Damıtımevi tekrar bir aile işletmesi haline gelmiştir.

Glengoyne 10, üretiminde hiç turba kullanılmamış, Avrupa ve Amerikan meşesinden üretilmiş şeri fıçılarında yıllandırılmış bir ekspresyon olarak San Francisco World Spirits Competition 2018’ de gümüş madalya ile ödüllendirilmiştir.

Tadım Notları

Burun

Hafif çiğ alkol, yeşil elma, çiçeksi kokular, kuru yemiş, koyu meyve, karamel ve baharat kokuları.

Skor: 76

Damak

Yeşil elma, vanilya, kuru meyve, narenciye ve çiçeksi tatları.

Skor: 74

Bitiş

Orta-Uzun bir bitiş. Narenciye, vanilya ve çiçeksi aromalar.

Skor: 76

Genel

Ülkemizde satışı bulunmayan Glengoyne 10 damıtımevinin en baz ekspresyonu olarak karşımıza çıkıyor. Uygın fiyatının yanı sıra çok kuvvetli olmayan ama dengeli profili ile denenmeyi hak eden Glengoyne 10 güzel bir fiyat performans viskisi olarak hafızamızda yer ediniyor.

Skor: 75

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et