Compass Box Peat Monster

Yazan: theviski
747 görüntüleme
Viski: Compass Box Peat Monster
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: Laphroaig, Caol Ila
Şişeleyici: Compass Box
Köken: İskoçya
Tip: Malt Harmanı
Yaş: YBV

Compass Box; daha önce Johnnie Walker pazarlama direktörlüğü yapmış olan, Amerikalı girişimci John Glaser tarafından 2000 yılında kurulmuştur. Londra merkezli şirket, viski sektöründe alışılagelmişin dışında birtakım yeniliklerin önünü açmıştır.

The Peat Monster 2003 yılında New York’daki Park Avenue Liquor’un sahibi Michael Goldsein’in mağzası için özel bir viski yaratmasını istemesi sonucu ortaya çıkmış bir ekspresyon. 2019 yılında reçete ve etiket tasarımında değişikliğe gidilen ekspresyonun The Peat Monster Arcana isimli kardeş ekspresyonu da bulunmaktadır. The Peat Monster Amerikan meşe fıçılarına yakılmış Fransız meşe kapaklarının monte edilmesi sonucu ortaya çıkan hibrit fıçılar ve kullanılmış şeri fıçılarda olgunlaştırılan viskilerin, %46 alkol oranıyla renklendirme ve soğuk filtrasyon işlemi uygulanmadan şişelenmesiyle ortaya çıkmıştır. Compass The Peat Monster International Wine & Spirit Competition 2017 ve International Spirits Challenge 2019’da Gümüş, International Spirits Challenge ve World Whiskies Awards 2020’de Altın Madalya kazanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Siyah zeytin, turba, baharat, tentürdiyot, koyu meyve, tarçın, kahve, karamel, bitkisel, çimensi ve odunsu kokular.

Skor: 86

Damak

Turba, tentürdiyot, koyu meyve, kuru ot, kahve, portakal kabuğu, bitter çikolata, baharat, malt ve odunsu tatlar.

Skor: 88

Bitiş

Oldukça uzun bir bitiş. Turba, kahve, bitter çikolata, kuru ot ve odunsu aromalar.

Skor: 89

Genel

Compass Box The Peat Monster burun, damak ve bitiş profillerinde muazzam bir dengeye sahip. Her yudum kendini biraz daha ispatlayan ekspresyon turbalı viski severlerin kesinlikle denemesi gereken bir ekspresyon.

Skor: 88

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et