Compass Box Oak Cross

Yazan: theviski
513 görüntüleme
Viski: Compass Box Oak Cross
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: Clynelish, Dailuaine
Şişeleyici: Compass Box
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

Compass Box; daha önce Johnnie Walker pazarlama direktörlüğü yapmış olan, Amerikalı girişimci John Glaser tarafından 2000 yılında kurulmuştur. Londra merkezli şirket, viski sektöründe alışılagelmişin dışında birtakım yeniliklerin önünü açmıştır.

Compass Box Oak Cross adını olgunlaştırma sırasında Amerikan ve Fransız meşe fıçıların kullanılmasından alıyor. Zengin, orta gövdeli bir malt harmanı olan Oak Cross Amerikan meşeden aldığı vanilya karakterlerini, Fransız meşeden aldığı baharat ve karanlimsi karakterler ile birleştiriyor. %43 alkol oranıyla renklendirme ve soğuk ltrasyon işlemi yapılmadan şişelenen ekspresyon, hepsi amerikan meşe fıçılarda olgunlaşan viskilerin, hibrit olarak adlandırılan fıçılara aktarılmasıyla oluşuyor. Compass Box Oak Cross’u oluşturan viskilerin artık tedarik edilememesinden dolayı 2021 yılının sonuna kadar tüm pazarlardan kaldırılacak. Compass Box Oak Cross International Wine & Spirit Competition 2017’de İskoç malt harmanı kategorisinde gümüş madalya ve International Spirits Challange 2019’da Bağımsız malt harmanı kategorisinde tekrardan Gümüş Madalya almıştır.

Tadım Notları

Burun

Kuru meyve, baharat, elma, zencefil, vanilya, meşe, mentol, kuru yemiş, narenciye, çiçeksi ve çimensi kokular

Skor: 80

Damak

Vanilya, meşe, baharat, kuru meyve, limon, mentol, karanfil, sütlü çikolata ve çiçeksi tatlar.

Skor: 81

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Kuru meyve, sütlü çikolata, mentol, ve vanilya aromları.

Skor: 82

Genel

Compass Box Oak Cross dengeli profilleri ve keyifli içimi ile güzel bir tecrübe sunuyor. Havalandıktan sonra karakterlerini daha net ifade eden ekspresyon denemeyi hakediyor. 2021 yılı sonuna kadar raflarda bulabileceğimiz bir ekspresyon.

Skor: 81

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et