Caol Ila 7 Ukrainian Whisky Connoisseurs Club’s and Alexey Savchenko’s Choice

Yazan: theviski
741 görüntüleme
Viski: Caol Ila 7 Ukrainian Whisky Connoisseurs Club’s and Alexey Savchenko’s Choice
Alkol Oranı: %58
Damıtım Evi: Caol Ila
Şişeleyici:  Ukrainian Whisky Connoisseurs Club
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 7

Caol Ila damıtımevi, 1846 yılında Hector Henderson tarafından Islay adasının Port Askaig kasabasında kurulmuştur. Galce’de Caol Ila’nın anlamı Islay’nın sesi demektir. Caol Ila Islay bölgesindeki gerek üretim kapasitesi gerekse de yerleşke olarak en büyük damıtımevidir. Caol Ila damıtımevinden çıkan viskiler içmekte olduğumuz birçok harman ve malt harmanının içinde yer almaktadır.

2010 yılında damıtılan ve 2017 yılında Ukrayna Viski Uzmanları Kulübü tarafından şişelen bir ekspresyondur. Tekrar dolum ex-bourbon hogshead fıçılarda olgunlaştırıldıktan sonra Ukrayna Massandra Red Livadiya fıçılarında 9 ay bitiş verilmiştir. Sadece 180 adet şişelenmiştir. Massandra Red Livadiya fıçıları Porto şarap fıçılarına benzer özellikler göstermek ile beraber bu ekspresyonda kullanılan fıçının asıl özelliği yaklaşık 15 yıldır şarap olgunlaştırmasında kullanılıyor olmasıdır. Bu sayede fıçının karakteri viskiye kısa bir süre içinde yüksek miktarda geçmiştir.

Tadım Notları

Burun

İs, koyu meyve, karamel, baharat, karabiber, tarçın, acı badem, ecza dolabı, yosun vişne ve kuru yemiş kokuları.

Skor: 93

Damak

Yoğun koyu meyve, karamel, vanilya, is, baharat karabiber,iyot, tuz ve vişne tatları. Dengeli, kıvamlı ve kremamsı bir yapıya sahip.

Skor:92

Bitiş

Uzun bir bitiş. İs, ecza dolabı, koyu meyve, karamel, kuru yemiş, kuru meyve, meşe ve limon aromaları.

Skor: 96

Genel

Caol Ila 7 UWCC fıçı gücünde şişelenmiş ve %58 alkol oranına sahip olmasına rağmen inanılmaz derecede kolay bir içime sahip. Caol Ila 7 UWCC olgunalştırıldığı fıçıdan ilk çıktığında 0,2 rengine sahip devamında bitiş verilen fıçıyada bu renk seviyesi ile giriyor. 9 aylık bitişinin ardından 1,6 gibi ciddi bir renk dönüşümü geçiriyor bu olay kesinlikle Ukrayna . Massandra Red Livadiya fıçısının ne kadar doğru bir seçim olduğunu ve bitiş verilen fıçının karakterlerin 7 yıllık bir Islay viskisine nasıl karakterlere kazandırabildiğinin bir ispatı olarak karşımızda duruyor. Öte yandan Caol Ila 7 UWCC’nin hem şişeleyicisi olan hemde tatma fırsatı sunan Kiev’deki Whisky Corner için manevi bir özelliğide mevcut. Whisky Corner ve Ukrainian Whisky Connoisseurs Club’un kurucusu olan ve geçtiğimiz yıllarda aramızdan ayrılan Alexey Savchenko anısına şişelemiş ve bunu şişenin üzerine kendisine ait hoş bir hatıra bırakmak adına işlemişler.

Skor: 94

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et