Tobermorry 22

Yazan: theviski
516 görüntüleme
Viski: Tobermorry 22 Ukrainian Whisky Connoisseurs Club’s Choice
Alkol Oranı: %56,6
Damıtım Evi: Tobermorry
Şişeleyici: Ukrainian Whisky Connoisseurs Club
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

Tobermory damıtımevi 1798 senesinde Ledaig olarak bilinen eski adıyla Hebridean adasında John Sinclair tarafından kurulmuştur. Bir kaç defa el değiştiren damıtımevi 1930 yılında kapanmış ve 1972 yılında Ledaig (Tobermory) damıtımevi adıyla tekrar faaliyetlerine başlamıştır. Dönemsel olarak çeşitli aksaklıklar yaşamasının ardından 1991 yılında şu anki sahibi olan Burn Stewart Distillers tarafından satın alınmıştır. Tobermory damıtımevi normalde turba kullanımı olmayan ve en az 10 yıl fıçılarda olgunlaştırma yapan bir damıtımevidir. Ancak  yüksek turba oranına sahip ufak miktarda bir üretimi de bulunmaktadır.

Tobermory 22 Ukrainian Whisky Connoisseurs Club’s Choice Fransa’nın Allier bölgesinde yetişen meşelerden yapılan fıçılara ilk dolum yapılarak 22 yıl olgunlaştırılmış ve sadece 256 adet olarak Ukrayna Viski Uzmaları Kulübü tarafından fıçı gücünde şişelenmiştir. Ekspresyon rengini tamamiyle fıçıdan almış olup hiçbir şekilde renklendirici kullanılmamıştır.

Tadım Notları

Burun

Baharat, koyu meyve, karanfil, limon, karamel, bal, vişne ,meşe, yanmış şeker, bitter ve tatlı kokular.

Skor: 91

Damak

Meşe, vanilya, karamel, şekerleme, koyu meyve, kuru meyve, narenciye, karanfil, bitter, baharat, acı biber, karabiber ve tarçın tatları. Kıvamlı ve dolgun bir yapı.

Skor: 96

Bitiş

Uzun bir bitiş. Koyu meyve, kuru meyve, baharat, karamel, bitter ve odunsu aromalar.

Skor: 93

Genel

Tobermorry 22 UWCC gerçekten özel bir meşe fıçıda beklediğini burun, damak ve bitiş profillerinde gayet güzel bir şekilde aktarıyor. %56,6 alkol oranıyla fıçı gücünde şişelenmesine göre yumuşak bir içime sahip. Sadece 256 adet şişelenen bu viskilerden 58 no’l şişesini tatmak gerçekten çok keyifliydi.

Skor: 93

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et