Fettercairn Distilery 35 Ukrainian Whisky Connoisseurs Club’s Choice

Yazan: theviski
1081 görüntüleme
Viski: Fettercairn Distilery 35 Ukrainian Whisky Connoisseurs Club’s Choice
Alkol Oranı: %55.5
Damıtım Evi: Fettercairn Distilery
Şişeleyici: Ukrainian Whisky Connoisseurs Club
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 35

Fettercairn damıtımevi, 1824 yılında Highland bölgesinde Alexander Ramsay tarafından Fettercairn kasabasında kurulmuştur. 1829 yılında Alexander Ramsay damıtımevini Goldstone ailesine satmaya zorlanmış ve satmak durumunda kalmıştır. Damıtımevinin yeni sahibi olan William Goldstone ilerleyen dönemde bakanlık ve başbakanlık yaptı ve bu sırada viski üretimi ve vergilendirmesi üzerine bir sürü reform gerçekleştirdi. 1973 yılında damıtımevi Whyte & Mackay tarafından satın alındı. Damıtımevi şu anda yıllık yaklaşık 2.2 milyon litre üretim kapasitesine sahiptir.

Fettercairn 35 Ukrainian Whisky Connoisseurs Club’s Choice, 1975 yılında fıçılanıp 35 yıl olgunlaştıktan sonra 2010 yılında fıçı gücünde şişelenmiştir. Ukrayna Viski Uzmanları Kulübü tarafından yalnızca 297 adet şişelenmiştir.

Tadım Notları

Burun

Zencefil, karamel, olgun meyve, odunsu kokular, koyu meyve, kuru meyve, baharat, karabiber ve hafif iyot kokuları.

Skor: 84

Damak

Zengin, kıvamlı ve dolgun bir yapı. Karamel, koyu meyve, kuru meyve, kuru yemiş, narenciye, bitter ve baharat tatları.

Skor: 86

Bitiş

Uzun bir bitiş. Karamel, baharat, karabiber, zencefil, hafif is, şekerleme, şurup, vişne ve kiraz aromaları.

Skor: 88

Genel

Fıçı gücünde sadece 297 adet şişelenen bu viskinin 86. şişesini tatma fırsatını bulmak çok güzel bir tecrübeydi. 35 yıl olgunlaştırılmış bir viski olduğunu göz önünde bulunduracak olursak iyi bir havalanma süresi hakettiğini unutmamamız gerekir. Fıçı gücünde şişelenmiş ve yüksek alkol oranına sahip olmasına rağmen kolay içimli bir viski. İlk yudumdaki hırpalamanın sebebi bana göre alkol oranından çok meşe karakterinin viskiye iyice geçmiş olması. Renklendirici kulanılmayan viski fıçıda beklediği yılların hakkını güzel bir şekilde bizlere aktarıyor ve unutulmaz bir tecrübe olarak hafızamızdaki yerini alıyor.

Skor: 86

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et