Ballantine’s Glenburgie 15

Yazan: theviski
932 görüntüleme
Viski: Ballantine’s Glenburgie 15
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Glenburgie
Şişeleyici: Ballantine’s
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 15

Glenburgie damıtımevi, 1810 yılında Kilnflat adıyla kurulan ve 1829 yılında resmi kayıtlarda görülmeye başlanan, 1870’lerde yaşadığı finansal zorluklar sonrasında kapanan ve 1871 yılında Glenburgie adını alan ve 1878 yılında Charles Kay tarafından tekrar açılan bir damıtımevidir. Alves Moray’da bulunan Glenburgie damıtımevi, bir kadın tarafından çalıştırılan ilk damıtımevidir. Bu hanımefendinin adı Margaret Nichol’dür. 1935 yılında damıtımevi Hiram Walker’a satılmıştır. 1958 yılında damıtımevine mevcut imbiklerin yanına iki adet lomond imbik (Hiram Walker tarafından icat edilen) konulmuştur. Lomond imbiklerde damıtılan alkol diğer imbiklerde üretilen alkolden ayrı tutulmuş olup Glencraig markasıyla satışı yapılmıştır. 1981 yılına kadar lomond imbiklerde üretim devam etmiş daha sonra bu deneysel üretim yasaklanıp yerine klasik çanak imbikler kullanılmaya başlanmıştır. 2003 ve 2004 yıllarında damıtımevi tamamen yenilenmiştir. 2006 yılında iki adet imbik eklenerek üretim kapasitesi 4.2 milyon litreye çıkartılmıştır. Glenburgie damıtımevi çoğunlukla Ballantine’s harmanına viski sağlayan bir damıtımevi olarak Pernod Ricard bünyesinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Pernord Ricard firması bünyesinde yer alan Ballantine’s markasının harmanlarında yer alan Glenburgie, Ballantine’s etiketiyle şişelenen ve 15 yıl süreyle Amerikan meşe fıçılarda olgunlaştırıldıktan sonra %40 alkol oranı ile şişelenen bir ekspresyon. Aynı etiket tasaramıyla Glentauchers ve Mıltonduff damıtımevlerine ait ve yine Ballantine’s harmanlarında kullanılan 15 yıllık tek malt viskileride bulmak mümkün.

Tadım Notları

Burun

Narenciye, bal , elma, armut, kuru yemiş, kuru meyve, vanilya, marzipan ve çiçeksi kokular.

Skor: 78

Damak

Narenciye, bal, malt, kuru yemiş, sütlü çikolata, marzipan, elma, çiçeksi ve bitkisel tatlar.

Skor: 80

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Narenciye, karabiber, vanilya, marzipan ve çiçeksi aromlar.

Skor: 82

Genel

Glenburgie 15 Ballantine’s yumuşak içimli ve çiçeksi yapısı ile Ballantine’s harmanlarının içindeki notaların nereden geldiği konusunda fikir sahibi olmamızı sağlayan güzel bir travel retail ekspresyon olarak denenmeyi hakediyor.

Skor: 80

Burun

Burun çok ferah,iç açıcı. Koklar koklamaz çiçeksi ve meyvemsi notalar farkediliyor. Elma ve armut belirgin bir şekilde hissediliyor.

Skor: 83

Damak

Damak burunda olduğu gibi yumuşak va tatlı.Meyvemsi notalara muz öncülük ediyor.Çok hafif baharat ve çimen kokusu tatlılığı dengeliyor.

Skor: 84

Bitiş

Bitiş kısa orta baharatlı.

Skor: 82

Genel

Aslında tam bir başlangıç single maltı olabilecek yumuşaklık ve tatlılıkta.Bitiş biraz tatmin edici olmasa da damağımda çok hoş bir tat bıraktı.

Skor: 83

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et