Ballantine’s 12

Yazan: theviski
5378 görüntüleme
Viski: Ballantine’s 12
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi:
Şişeleyici: Ballantine’s
Köken: İskoçya
Tip: Harman Viski
Yaş: 12

Ballantine’s kökeni 19 yy. sonlarına dayanan bir harman viski üreticisidir. Firma dünyada viskileri en çok satılan ikinci firma unvanı elinde tutmaktadır. Raflarda görmekte olduğumuz baz ekspresyonu olan Ballantine’s Finest, firmanın 1910 yılında harmanladığı ve kendi kategorisinde tarifi değişmeyen en eski viski olma özelliğine sahiptir. Ballantine’s kalbinde Glenburgie, Glentauchers ve Miltonduff damıtımevlerinden aldığı tek malt viskileri kullanmaktadır. Başharmancılığını ise 2005 yılından itibaren Sandy Hyslop yapmaktadır. Günümüzde Ballantine’s markası Pernod Ricard grubunun içerisinde yer almaktadır.

Ballantines 12, firmanın 50 civarında malt ve tahıl viskisinden harmanladığı, en genci 12 yıl yıllanmış viskilerden oluşan bir harman. Finest’da olduğu gibi dikdörtgen ikonik şişesinde raflarda ki yerini alıyor. Harmanın kalbinde Ballantine’s in başlıca kullandığı malt viskiler olan, Glenburgie, Glentauchers ve Miltonduff bulunuyor.

Tadım Notları

Burun

Uhu, baharat, karabiber, kestane, bal, vanilya, karamel, çiçeksi ve odunsu kokuları.

Skor: 76

Damak

Baharat, karabiber, tahıl, koyu meyve, kuru yemiş ve hafif krema tatları.

Skor: 77

Bitiş

Orta bir bitiş. Baharat, karabiber, vanilya, koyu meyve ve kuru yemiş ve çiçeksi aromalar.

Skor: 77

Genel

Ballantine’s 12 yumuşak içimli bir viski ama kadehe konulduktan sonra alınan keyfi arttırmak adına biraz zun bir süre havalandırılması gereken bir ekspresyon. Sahip olduğu profilin çoğunluğunu burun, damak ve bitişte net bir şekilde aktaran ulaşımı kolay bir şişe.

Skor: 76

Burun

Çok hoş çiçeksi ve tahılsı bir burunu var. Ballı yulaf gibi.

Skor: 82

Damak

Yağlı lezzetli bir damağı var, fındık, vanilya, tarçın ve bal.

Skor: 79

Bitiş

Yuttuğunuz anda neredeyse geriye hiçbir şey kalmıyor hafif kekremsi bir aroma.

Skor: 50

Genel

İlk kez 2011 yılında tattığım Ballantine’s 12 kokladığımda ve yudumladığımda beni benden almıştı, maalesef aynı şeyi olmayan bitişi için söyleyemeyeğim.

Skor: 70

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et