Ballantine’s Finest

Yazan: theviski
6534 görüntüleme
Viski: Ballantine’s Finest
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi:
Şişeleyici: Ballantine’s
Köken: İskoçya
Tip: Harman Viski
Yaş: NAS

Ballantine’s geçmişi 19 yy. sonlarına dayanan bir harman viski üreticisidir. Firma dünyada viskileri en çok satılan ikinci firma unvanı elinde tutmaktadır. Raflarda görmekte olduğumuz baz ekspresyonu olan Ballantine’s Finest, firmanın 1910 yılında harmanladığı ve kendi kategorisinde tarifi değişmeyen en eski viski olma özelliğine sahiptir. Ballantine’s kalbinde Glenburgie, Glentauchers ve Miltonduff damıtımevlerinden aldığı tek malt viskileri kullanmaktadır. Başharmancılığını ise 2005 yılından itibaren Sandy Hyslop yapmaktadır. Günümüzde Ballantine’s markası Pernod Ricard grubunu içerisinde yer almaktadır.

Ballantine’s Finest günümüzde viski denilince göz önüne gelen başlıca şişelerdendir. 1910 yılında harmanlanan Finest kendi kategorisinde tarifi korunan en eski viski olma özelliğine sahiptir. İkonik dikdörtgen bir şişeye sahip olan Finest bu şişe formuna ABD içki yasağı (Prohibition) döneminde müşteriler şişelerini evrak çantalarında daha rahat taşıyabilmeleri maksadıyla geçmiştir. İçeriğinde 40’dan fazla malt ve tahıl viskisi barındırmaktadır.

Tadım Notları

Burun

Karamela, malt, vanilya, biraz kiraz, baharat, çiçeksi ve odunsu kokular.

Skor: 65

Damak

Karamel, baharat, az çikolata, kuru meyve ve çok dikkatli olursak belki biraz is tadı.

Skor:62

Bitiş

Kısa bitiş. Çimensi, baharatlı ve tatlı aromlar.

Skor: 58

Genel

Ballantine’s Finest sıkça her köşede karşımıza çıkan çok büyük beklentilere girilmeden içilirse mutlu bile edebilecek bir viski diyebiliriz. Çiçeksi tatları ile ön planda olan bu harmana buz atıldığı zaman tatları ciddi şekilde kayboluyor ve lezzet alınması çok zor bir hale geliyor. Yazın tüketmek için buz atmak yerine buzdolabında soğutmak daha faydalı olabilir.

Skor: 62

Burun

Bal, vanilya ve hafif baharatlı. Alkol oranına göre biraz yakıcı.

Skor: 70

Damak

Keskin bir alkol, tatlı ve baharatı takiben vanilya.

Skor: 61

Bitiş

Bitişte vanilya, biraz bal, genç bir viski için uzun bir bitişi var.

Skor: 78

Genel

İyi ya da kötü diyemeyeceğim, sevenin çok seveceği fakat damak tadına uymayanın bir daha tatmak istemeyeceği bir viski. Benim için lezzetli, ancak genç ve hırçın, yaz akşamları minik bir buzla söndürerek gayet keyifli bir hal alabilir.

Skor: 70

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et