Ballantine’s 30

Yazan: theviski
1223 görüntüleme
Viski: Ballantine’s 30
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi:
Şişeleyici: Ballantine’s
Köken: İskoçya
Tip: Harman Viski
Yaş: 30

Ballantine’s geçmişi 19 yy. sonlarına dayanan bir harman viski üreticisidir. Firma dünyada viskileri en çok satılan ikinci firma unvanı elinde tutmaktadır. Raflarda görmekte olduğumuz baz ekspresyonu olan Ballantine’s Finest, firmanın 1910 yılında harmanladığı ve kendi kategorisinde tarifi değişmeyen en eski viski olma özelliğine sahiptir. Ballantine’s kalbinde Glenburgie, Glentauchers ve Miltonduff damıtımevlerinden aldığı tek malt viskileri kullanmaktadır. Başharmancılığını ise 2005 yılından itibaren Sandy Hyslop yapmaktadır. Günümüzde Ballantine’s markası Pernod Ricard grubunun içerisinde yer almaktadır.

Ballantine’s 30, ilk kez savaş yıllarında ve öncesindeki alkol yasağı döneminde atıl kalmış fıçılardan markanın efsanevi başharmancısı George Robertson tarafından İkinci Dünya Savaşı’nın ardından harmanlanmıştır. Günümüzde, en genci 30 yıl avrupa meşe fıçılarda beklemiş malt ve tahıl viskilerinin bir harmanı olarak üretimine devam edilmektedir.

Tadım Notları

Burun

Baharat, karabiber, vanilya, narenciye, misket limon, tahıl, kuru meyve, bal, kuru yemiş, karamel, muz ve odunsu kokular.

Skor: 85

Damak

İlk yudum ile beraber damağı biraz hırpaladıktan sonra baharat, karabiber, kuru yemiş, tahıl, olgun muz tatlarının yanı sıra fıçı karakterini yaşından dolayı çok belirgin bir şekilde aktarıyor.

Skor: 84

Bitiş

Uzun bir bitiş. Baharat, karabiber, olgun meyve, olgun muz, narenciye ve odunsu aromalar.

Skor:85

Genel

Ballantine’s 30 içimi keyifli kıvamlı ve komplex bir ekspresyon olarak gerçekten keyif veren bir ekspresyon. Bulunabilirliğinin bir hayli zor olması sebebiyle görüldüğü yerde denenmesi hoş bir tecrübe olacaktır.

Skor: 85

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et