Ballantine’s 21

Yazan: theviski
2135 görüntüleme
Viski: Ballantine’s 21
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi:
Şişeleyici: Ballantine’s
Köken: İskoçya
Tip: Harman Viski
Yaş: 21

Ballantine’s geçmişi 19 yy. sonlarına dayanan bir harman viski üreticisidir. Firma dünyada viskileri en çok satılan ikinci firma unvanı elinde tutmaktadır. Raflarda görmekte olduğumuz baz ekspresyonu olan Ballantine’s Finest, firmanın 1910 yılında harmanladığı ve kendi kategorisinde tarifi değişmeyen en eski viski olma özelliğine sahiptir. Ballantine’s kalbinde Glenburgie, Glentauchers ve Miltonduff damıtımevlerinden aldığı tek malt viskileri kullanmaktadır. Başharmancılığını ise 2005 yılından itibaren Sandy Hyslop yapmaktadır. Günümüzde Ballantine’s markası Pernod Ricard grubunun içerisinde yer almaktadır.

İlk olarak 1993 yılında piyasaya sürülen Ballantine’s 21 kalbinde Miltonduff ve Glenburgie tek maltlarını barındırmaktadır. Avrupa meşe fıçılarında yıllandırılan bir ekspresyon olma özelliğine sahiptir.

Tadım Notları

Burun

İlk etapta uhu, tahıl, vanilya, meşe, şeker kamışı, olgun muz ve çiçeksi kokular kadeh biraz daha havalandktan sonra arkadan gelen sütlü çikolata ve karamel kokuları daha belirgin hale geliyor.

Skor: 84

Damak

Baharat, kuru yemiş, tahıl, elma, meyan ve karamel tatları.

Skor: 82

Bitiş

Orta – Uzun bitiş. Baharat, olgun meyve ve şeker kamışı aromaları.

Skor: 76

Genel

Ballanitne’s 21 içimi keyifli dengeli ve kıvamlı bir ekspresyon ancak bitişte ağızda devam eden profil uzun olsada zengin ve belirgin değil. Ülkemizde satışı olan ekspresyon son zamanlarda kolay bulunamayabiliyor.

Skor: 81

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et