Aberlour Casg Annamh Batch #0004

Yazan: theviski
1384 görüntüleme
Viski: Aberlour Casg Annamh Batch #0004
Alkol Oranı: % 48
Damıtım Evi: Aberlour
Şişeleyici: Aberlour
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

Aberlour damıtımevi 1879 yılında Spey ve Lour nehirlerinin yanında James Fleming tarafından kurulmuştur. James Fleming’in 1895’deki ölümünün ardından damıtımevi Robert Throne & Sons tarafından satın alınmış ve 1921 yılına kadar aynı aile tarafından işletilmiştir. 1945 yılında ise Aberlour damıtımevi, Campbell & Sons firmasına satılmıştır. 1975 yılına gelindiğinde ise; Campbell & Sons firmasının Pernod Richard tarafından alınmasıyla birlikte Aberlour damıtımevi de Pernod Richad bünyesine katılmıştır. Günümüzde hala damıtımevini aynı firma işletmektedir.

Adını Galce’de nadir fıçı anlamına gelen Casg Annamh kelimesinden alan Aberlour Casg Annamh ekspresyonu Avrupa şeri, ve iki farklı tip Amerikan meşe fıçıda olgunlaştırılan viskilerin evlendirilmesi ile ortaya çıkıyor. %48 alkol oranı ile şişelenen Aberlour Casg Annamh, Aberlour firmasının A’bunnadh ekspresyonu haricinde markanın yaş belirtmeden ürettiği ve çekirdek ürün yelpazesinde yer alan ikinci ekspresyondur.

Tadım Notları

Burun

Bal, kuru yemiş, koyu meyve, baharat, şeftali, karamel, elma, tereyağ, jelibon ve odunsu kokular.

Skor: 81

Damak

Baharat, karamel, narenciye, elma, şeftali, koyu meyve, jelibon, tarçın, kuruyemiş, marzipan, kuru meyve ve odunsu tatlar.

Skor: 83

Bitiş

Uzun bir bitiş. Baharat, koyu meyve, kuru yemiş, kuru üzüm, şeftali ve odunsu aromlar.

Skor: 85

Genel

Aberlour Casg Annamh profillerini havalandıktan sonra daha net ortaya çıkaran bir ekspresyon olarak damakta kıvamlı ve yağlı bir viski hissi uyandırıyor. Burunda ve damakta biraz genç alkol izlenimi versede son derece keyifli bir içim sunuyor.

Skor: 83

Burun

Burun ilk koklamayla beraber tam bir sherry bombası. Pekmez ve kırmızı meyveler baskın ve 48 alkol oranını hissedebiliyorsunuz. Muz, kuru üzüm , kuru kayısı müthiş bir dengede. Fırından yeni çıkmış üzümlü kek desek abartmış olmayız sanırım. Çiçeksi notaları lavanta tamsil ediyor.

Skor: 84

Damak

Tatlı kremamsı gövdeli bir damak bizi karşılıyor.Aberlour viskilerinden aldığımız çikolata bu ekspresyonda da kendini hissettiriyor. Karamel, bal, armut. Bu tatlılığı badem , hafif baharat ve kahve kırıyor ama denge içersinde.

Skor: 84

Bitiş

Orta uzun tatlı baharatlı bitter bitiş.

Skor: 84

Genel

Burun , damak ve özellikle bitişte fazlasiyle tatmin edici bir ekspresyon. Her noktasında sherry etkisini rahatça hissedebiliyoruz. Dengeli bir viski diyebiliriz. Tatlı notaları yoğun ekspresyonların 48 gibi biraz daha yüksek oranla şişelenmelerinin hoşuma gittiğini de söylemeliyim.

Skor: 84

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et