Aberlour 16

Yazan: theviski
1943 görüntüleme
Viski: Aberlour 16
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Aberlour
Şişeleyici: Aberlour
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 16

Aberlour damıtımevi 1879 yılında Spey ve Lour nehirlerinin yanında James Fleming tarafından kurulmuştur. James Fleming’in 1895’deki ölümünün ardından damıtımevi Robert Throne & Sons tarafından satın alınmış ve 1921 yılına kadar aynı aile tarafından işletilmiştir. 1945 yılında ise Aberlour damıtımevi, Campbell & Sons firmasına satılmıştır. 1975 yılına gelindiğinde ise; Campbell & Sons firmasının Pernod Richard tarafından alınmasıyla birlikte Aberlour damıtımevi de Pernod Richard bünyesine katılmıştır. Günümüzde hala damıtımevini aynı firma işletmektedir.

Aberlour 16, kullanılmış bourbon ve şeri fıçılarında 16 yıl olgunlaştırılan viskilerin evlendirilmesi ile oluşan bir ekspresyon olarak karşımıza çıkmaktadır. “San Francisco World Spirits Competitions”’da 2007 yılında iki adet altın, 2009 yılında gümüş ve 2011 yılında ise tekrar iki adet altın madalya kazanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Karamel, narenciye, meşe, baharat, tarçın, pekmez koyu meyve ve elma kokuları.

Skor: 80

Damak

Narenciye, elma, koyu meyve, kuru meyve, karamel, tarçın, kestane, meşe ve vanilya tatları.

Skor: 82

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Narenciye, karamel, baharat, koyu meyve aromaları.

Skor: 80

Genel

Aberlour 16 önce rengi ile şişeye alıcı gözle bakmamızı sağlıyor kadehe konulduktan sonra ise burun profili biraz zayıf olsada bitiş ve özellikle damakta kendisini ön plana çıkartarak keyifli bir tecrübe yaşamamızı sağlıyor.

Skor: 81

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et