Aberlour 10

Yazan: theviski
1463 görüntüleme
Viski: Aberlour 10
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Aberlour
Şişeleyici: Aberlour
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 10

Aberlour damıtımevi 1879 yılında Spey ve Lour nehirlerinin yanında James Fleming tarafından kurulmuştur. James Fleming’in 1895’deki ölümünün ardından damıtımevi Robert Throne & Sons tarafından satın alınmış ve 1921 yılına kadar aynı aile tarafından işletilmiştir. 1945 yılında ise Aberlour damıtımevi, Campbell & Sons firmasına satılmıştır. 1975 yılına gelindiğinde ise; Campbell & Sons firmasının Pernod Richard tarafından alınmasıyla birlikte Aberlour damıtımevi de Pernod Richard bünyesine katılmıştır. Günümüzde hala damıtımevini aynı firma işletmektedir.

Kullanımış buron ve şeri fıçılarında 10 yıl süreyle olgunlaştırılan viskilerin evlendirilmesi ile ortaya çıkan Aberlour 10 %40 alkol oranı ile şişelen bir ekspresyon olarak karşımıza çıkıyor. Aberlour 12’nin piyasaya çıkmasıyla çekirdek ürün gamınan çıkartılan ekspresyon yurtdışında hala bazı likör mağzalarında bulunabiliyor.

Tadım Notları

Burun

Koyu meyve, baharat, karamel, tarçın, sütlü çikolata, narenciye ve olgun meyve kokuları.

Skor: 75

Damak

Sütlü çikolata, koyu meyve, tarçın, karabiber, narenciye, marmelat, malt ve odusnu tatlar.

Skor: 78

Bitiş

Orta süreli bir bitiş. Karamel, koyu meyve, malt, tarçın ve karabiber aromaları.

Skor: 74

Genel

Aberlour 10 yerii Aberlour 12 ye bırakmış bir ekspresyon olarak gündeilk olarak adlandırabileceğimiz bir ekspresyon. Kadehte havalandıkça kokularını kaybetmesi burun profili için ciddi bir eksiklik olsada yinede Aberour içtiğinizin farkına varıyorsunuz.

Skor: 76

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et