Aberlour A’Bunadh Batch #60

Yazan: theviski
1266 görüntüleme
Viski: Aberlour A’Bunadh Batch 60
Alkol Oranı: %60.3
Damıtım Evi: Aberlour
Şişeleyici: Aberlour
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

Aberlour damıtımevi 1879 yılında Spey ve Lour nehirlerinin yanında James Fleming tarafından kurulmuştur. James Fleming’in 1895’deki ölümünün ardından damıtımevi Robert Throne & Sons tarafından satın alınmış ve 1921 yılına kadar aynı aile tarafından işletilmiştir. 1945 yılında ise Aberlour damıtımevi, Campbell & Sons firmasına satılmıştır. 1975 yılına gelindiğinde ise; Campbell & Sons firmasının Pernod Richard tarafından alınmasıyla birlikte Aberlour damıtımevi de Pernod Richard bünyesine katılmıştır. Günümüzde hala damıtımevini aynı firma işletmektedir.

 

Aberlour A’bunadh, yaş belirtmeyen fıçı gücünde şişelenen ve çevresel koşullara göre her partide minör alkol yüzdesi farklılıkları gösteren bir viskidir. Tahmini olarak 5 ila 25 yıl arasında oloroso şeri fıçılarında olgunlaştırılmış viskilerin fıçı gücünde şişelenmesi ile ortaya çıkan bir ekspresyondur. 1975 yılında damıtımevinde bulunan bir zaman kapsülünün içinden, 1898 yılında damıtımevinde çıkan bir yangından bahseden bir gazete ve yine 1898 yılına ait bir şişe Aberlour çıkmıştır. Bulunan şişe Keith Moray tarafından laboratuvarda inceletilmiş ve bulunan reçete A’bunadh’ı ortaya çıkarmıştır. Galce’de “köken” demek olan A’bunadh’ın mevcut tadım notu 60. batch için olup 2017 yılında %60,3 alkol oranı ile şişelenmiştir. A’bunadh “San Francisco World Spirits Competitions”’da 2007, 2008, 2009 ve 2011 yıllarında gümüş madalya kazanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Alkol hissediliyor ama kesinlikle rahatsız edici değil. Şeri bombası diyebilirim, kuru meyveler, pekmez, mobilya cilası. Alkol oranı yüksek olduğu için korkmadan hafif sulandırıldığında, daha meyvemsi ve baharat kokuları ön plana çıkıyor.

Skor: 88

Damak

Sıcacık, eğer damağınız alışık değilse bu orandaki alkolü biraz sulandırmakta fayda var, şeri etkisi yine hakim. Tatlı ve baharatlı, kimyon, tarçın, pekmez.

Skor: 87

Bitiş

Çok uzun, damağa yapışıyor adeta, baharatlı bir bitiş.

Skor: 89

Genel

Viskiye yeni başlayanları yüksek alkol oranıyla ilk başta kaçırabilir ancak damağınız alışkınsa tam bir lezzet bombası A’bunadh.

Skor: 88

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et