Aberlour 14 Double Cask Matured

Yazan: theviski
3277 görüntüleme
Viski: Aberlour 14 Double Cask Matured
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Aberlour
Şişeleyici: Aberlour
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 14

Aberlour damıtımevi 1879 yılında Spey ve Lour nehirlerinin yanında James Fleming tarafından kurulmuştur. James Fleming’in 1895’deki ölümünün ardından damıtımevi Robert Throne & Sons tarafından satın alınmış ve 1921 yılına kadar aynı aile tarafından işletilmiştir. 1945 yılında ise Aberlour damıtımevi, Campbell & Sons firmasına satılmıştır. 1975 yılına gelindiğinde ise; Campbell & Sons firmasının Pernod Richard tarafından alınmasıyla birlikte Aberlour damıtımevi de Pernod Ricard bünyesine katılmıştır. Günümüzde hala damıtımevini aynı firma işletmektedir.

Damıtımevinin Aralık 2020 itibariyle çekirdek ürün yelpazesine eklediği Aberlour 14 Double Cask Matured Amerikan meşe ve Oloroso şeri fıçılarda olgunlaşan viskilerin bir kombinasyonu olarak %40 alkol oranıyla soğuk filtrasyon ve renklendirme işlemi uygulanarak şişelenmektedir.

Tadım Notları

Burun

Baharat, koyu meyve, mentol, olgun muz, bitter çikolata ve kuru yemiş kokuları.

Skor: 81

Damak

Koyu meyve, baharat, mentol, krem karamel, muz, kahve, meşe ve bitter çikolata tatları.

Skor: 83

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Koyu meyve, baharat, mentol, vanilya ve bitter çikolata aromaları.

Skor: 80

Genel

Aberlour 14 Double Cask Matured Amerikan meşe ve Oloroso şeri fıçılardan gelen tatların kombinasyonunu damak burun ve bitiş profillerinde net bir şekilde ifade ediyor. Ülkemiz pazarına 2021 Kasım ayında giren ekspresyon fiyat olarak biraz arada kalsadda denenmeyi hakediyor.

Skor: 81

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et