Aberlour A’Bunadh Batch #59

Yazan: theviski
1959 görüntüleme
Viski: Aberlour A’Bunadh Batch#59
Alkol Oranı: %60.9
Damıtım Evi: Aberlour
Şişeleyici: Aberlour
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

Aberlour damıtımevi 1879 yılında Spey ve Lour nehirlerinin yanında James Fleming tarafından kurulmuştur. James Fleming’in 1895’deki ölümünün ardından damıtımevi Robert Throne & Sons tarafından satın alınmış ve 1921 yılına kadar aynı aile tarafından işletilmiştir. 1945 yılında ise Aberlour damıtımevi, Campbell & Sons firmasına satılmıştır. 1975 yılına gelindiğinde ise; Campbell & Sons firmasının Pernod Richard tarafından alınmasıyla birlikte Aberlour damıtımevi de Pernod Richard bünyesine katılmıştır. Günümüzde hala damıtımevini aynı firma işletmektedir.

Aberlour A’bunadh, yaş belirtmeyen fıçı gücünde şişelenen ve çevresel koşullara göre her partide minör alkol yüzdesi farklılıkları gösteren bir viskidir. Tahmini olarak  5 ila 25 yaş arasında oloroso şeri fıçılarında olgunlaştırılmış viskilerin fıçı gücünde şişelenmesi ile ortaya çıkan bir ekspresyondur. 1975 yılında damıtımevinde bulunan bir zaman kapsülünün içinden, 1898 yılında damıtımevinde çıkan bir yangından bahseden bir gazete ve yine 1898 yılına ait bir şişe Aberlour çıkmıştır. Bulunan şişe Keith Moray tarafından laboratuvarda inceletilmiş ve bulunan reçete A’bunadh’ı ortaya çıkarmıştır. Galce’de “köken” demek olan A’bunadh’ın mevcut tadım notu 59. batch için olup 2017 yılında %60,9 alkol oranı ile şişelenmiştir. A’bunadh “San Francisco World Spirits Competitions”’da 2007, 2008, 2009 ve 2011 yıllarında gümüş madalya kazanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Alkol oranı olan %60,9 u hissettiren bir alkol kokusu keskinliği, limon ağırlıklı narenciye, karamel, meşe, baharat, olgun meyve ve eser miktarda is kokuları.

Skor: 76

Damak

Yüksek alkol oranı kendini ilk yudumda hissettirdikten sonra damakta yoğun narenciye etkisi, koyu meyve, kuru meyve, kuru üzüm, zencefil, bitter çikolata tatları.

Skor: 84

Bitiş

Uzun ve damağı hırpalayan bir bitiş. Narenciye, koyu meyve, pekmez, baharat aromaları.

Skor: 79

Genel

Aberlour A’Bunadh viskiye yeni başladıysanız içmemeniz gerekn bir viski ( Ben öyle yapmıştım oradan biliyorum). İlk kez tattığımda damağımı çok yordu. Seyrelttim havalandırdım olmadı. Aradan belli bir süre geçtikten sonra ve tattığım viski sayısı arttıktan sonra alkol derecesi yüksek olmasına rağmen içimi hala çok rahat olmasada tat profilinin ciddi şekilde değiştiğini farkettim. Aberlour A’Bunadh biraz daha tecrübe kazanmış ve derslerine çalışmış damakların keyif veren viskisidir diyebilirim.

Skor: 80

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et